Gotowe projekty domów jednorodzinnych – jakie są ich zalety?

Mariusz Siwko
02.12.2021

Indywidualni inwestorzy zdecydowani na budowę domu i posiadający już działkę zawsze muszą zacząć od projektu budynku. Można zlecić jego wykonanie na zamówienie, ale większość osób decyduje się na zakup gotowego projektu domu jednorodzinnego. Wybór jest olbrzymi, w sieci znajdziemy tysiące projektów budynków o różnej kubaturze, powierzchni użytkowej, z garażem lub bez, na wąskie i szerokie działki etc. Jakie są zalety gotowych projektów? Te najważniejsze omawiamy w naszym poradniku.

Niska cena

Najważniejszym argumentem przemawiającym za zakupem gotowego projektu domu są właśnie względy ekonomiczne. Przedział cenowy projektów dostępnych w Internecie wynosi od około 2000 do 4000 złotych. Można przyjąć, że średni koszt zakupu dokumentacji umożliwiającej wybudowanie domu jednorodzinnego o powierzchni 150 metrów kwadratowych, z garażem w bryle, to 3000 złotych.

W porównaniu z kosztem wykonania projektu indywidualnego jest to bardzo korzystna opcja. Projekt na zamówienie wymaga wysupłania z portfela minimum 8000 złotych, a to już znaczna, bo ponad dwukrotna różnica.

Możliwość adaptacji

Wbrew obiegowej opinii gotowe projekty domów jednorodzinnych mogą być dopasowywane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań inwestorów. Robi się to na etapie adaptacji, za którą odpowiada wynajęty architekt – nawet po doliczeniu kosztu jego usługi cena „gotowca” pozostaje bardzo atrakcyjna.

Adaptacja pozwala m.in. zmienić położenie otworów okiennych i drzwiowych, przesunięcie ścian wewnętrznych czy zmianę systemu grzewczego, a więc zakres tych modyfikacji jest naprawdę spory.

Oszczędność czasu

Tutaj sprawa jest dość oczywista. Gotowe projekty domów jednorodzinnych, jak sama nazwa wskazuje, są dostępne od ręki. Czyli: wybieramy sobie taki projekt w poniedziałek, płacimy za niego i najpóźniej w czwartek/piątek mamy go u siebie. Jest to bardzo duża zaleta z punktu widzenia osób, które chcą jak najszybciej załatwić wszystkie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę i tym samym rozpocząć właściwe prace.

Atrakcyjne dodatki

Warto zaznaczyć, że biura oferujące gotowe projekty domów jednorodzinnych bardzo często dokładają do nich różne „gratisy”, które mogą być przydatne inwestorom. Mamy tutaj na myśli chociażby projekt zagospodarowania terenu wokół domu czy kosztorys, na podstawie którego można wstępnie ocenić faktyczny koszt budowy domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.