Gliniaste podłoże w ogrodzie – dlaczego jest problematyczne?

Mariusz Siwko
29.08.2023

Choć glina bywa bardzo przydatna w ogrodzie, to jednak jej nadmiar stanowi nie lada problem dla każdego ogrodnika. Jeśli masz gliniaste podłoże w przydomowym ogrodzie, to chcąc utrzymać piękną zieleń musisz zainwestować w rozluźnienie gruntu – np. poprzez mieszanie gliny z piaskiem czy wręcz wymianę wierzchniej warstwy na czarnoziem. Dlaczego gliniaste podłoże jest tak problematyczne? To już wyjaśniamy w naszym poradniku.

Gliniaste podłoże jest trudno przepuszczalne

Podstawowy problem związany z gliniastym podłożem polega na tym, że glina z trudem przepuszcza wodę. Efekt będzie taki, że podczas intensywnych czy długotrwałych opadów deszczu w ogrodzie będą się tworzyć kałuże, co z kolei grozi gniciem korzeni roślin oraz miejscowym zapadaniem się gruntu.

Błyskawiczne przesuszanie się podłoża

Gliniaste podłoże ma to do siebie, że nie absorbuje wilgoci, w efekcie czego momentalnie się przesusza i twardnieje. Wystarczy kilka dni bez deszczu, aby zauważyć pierwsze objawy wysuszenia korzeni roślin z płytkim systemem korzeniowym – na przykład trawy. Co gorsza, nawet intensywne podlewanie nie gwarantuje sukcesu, ponieważ większość wody zdąży wyparować, zanim przesiąknie przez twardą skorupę gliny.

Ciężkie prace w ogrodzie

Gliniaste podłoże to zmora ogrodnika, który często prowadzi różne prace ziemne w przydomowym ogrodzie – na przykład sadzi i przesadza rośliny, samodzielnie układa system nawadniania, chce wykonać oczko wodne etc. Takie podłoże stanowi olbrzymie wyzwanie dla mięśni, utrudniając i spowalniając prowadzenie wszelkich prac ziemnych, zwłaszcza ręcznie.

Najgorsze podłoże dla trawnika

Jeśli marzy Ci się piękny, zielony i zdrowy trawnik bez chwastów, to zapomnij o gliniastym podłożu, od którego gorszy byłby tylko sam piasek czy żwir. Glina nie nadaje się pod trawnik, stąd planując jego założenie niestety trzeba zainwestować w rozluźnienie gruntu, a najlepiej częściową wymianę na czarnoziem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie