Dywany typu shaggy są już z nami od wielu lat, natomiast jeśli Ty dopiero rozważasz wybór tego elementu dekoracyjnego do Twojego wnętrza, to zacznij od lektury naszego artykułu. Dowiesz się z niego, jakie są zalety, a jakie wady tych charakterystycznych dywanów.
Dywan shaggy charakteryzuje się długim, miękkim i bardzo gęstym włosiem. Sama zazwa „shaggy” pochodzi z języka angielskiego i oznacza „włochaty” lub „kudłaty”. Dywany tego typu cieszą się dużą popularnością z uwagi na przyjemną w dotyku fakturę i przytulny charakter, doskonale sprawdzając się do ocieplania wnętrza – nie tylko wizualnie.
Dywany tego typu przede wszystkim prezentują się bardzo efektownie. To świetny wybór do wnętrz urządzonych w stylu boho, skandynawskim czy hygge. Wprowadzają do pomieszczenia element przytulności, są miłe w dotyku, można po nich bardzo komfortowo stąpać boso.
Z uwagi na długie i gęste włosie, dywany typu shaggy wykazują właściwości akustyczne. Świetnie wyciszają pomieszczenia, izolują również od hałasów z dolnej kondygnacji.
Takie dywany są stosunkowo grube, dlatego mogą stanowić dodatkowy element izolacji termicznej. Docenisz to, jeśli podłoga w Twoim domu czy mieszkaniu jest słabo zaizolowana i ziębi.
Zanim dasz się urzec pięknu i przyjemności stąpania po takim dywanie, to poznaj jego ewidentne wady. Zacznijmy od trudności w utrzymaniu w czystości. Długie i gęste włosie powoduje, że w dywanie bardzo szybko znajdą się różne zabrudzenia, spinki, gumki, resztki jedzenia, których usunięcie przy pomocy zwykłego odkurzacza jest dość problematyczne. Takie dywany wymagają regularnego trzepania.
Dywan typu shaggy może być także przeszkodą dla odkurzacza automatycznego. Jeśli więc masz robota sprzątającego w domu, to licz się z tym, że trzeba będzie zwijać dywan za każdym razem odkurzaniem.
Dodajmy również, że dywany typu shaggy nie są polecane do domów i mieszkań zamieszkanych przez alergików. Długie włosie szybko stanie się zbiorowiskiem kurzu i roztoczy, czyli bardzo silnych alergenów wziewnych. Można to spowolnić poprzez stosowanie specjalnych preparatów, jednak i tak będąc alergikiem warto się dwa razy zastanowić nad zakupem takiego dywanu.