Program „Mój prąd”, uruchomiony w 2019 roku do odwołania (a właściwie wyczerpania puli 1 miliarda złotych), w założeniu ma zachęcić Polaków do inwestowania w domowe elektrownie słoneczne. Instalacja fotowoltaiczna to spory wydatek, jednak mogąc uzyskać na nią dotację warto przynajmniej rozważyć opcję produkowania prądu ze słońca. Na dłuższą metę jest to bardzo opłacalne, a przy tym bezpieczne i ekologiczne. Beneficjent programu może otrzymać maksymalnie do 5000 złotych bezzwrotnej dotacji, co w przypadku standardowego domku jednorodzinnego odpowiada około ¼ całkowitego kosztu inwestycji. Podpowiadamy, kto może z tego skorzystać.
To kluczowa kwestia, która dość mocno ogranicza dostęp do programu. Dotację może otrzymać tylko osoba, która zainwestowała w instalację fotowoltaiczną zasilającą budynek jednorodzinny. Pisząc prościej: pieniądze przejdą koło nosa właścicielom mieszkań oraz wspólnotom mieszkaniowym.
Kolejnym kryterium jest moc instalacji, która musi się mieścić w przedziale od 2 do 10 kW. Mniejsze i większe instalacje nie mogą być dotowane z programu „Mój prąd”, o czym trzeba pamiętać na etapie projektowania elektrowni słonecznej dla domu. W praktyce jednak taki przedział jest bardzo sensowny i zmieści się w nim zdecydowana większość polskich gospodarstw domowych.
Osoby zainteresowane uzyskaniem dotacji z programu „Mój prąd” muszą pamiętać, że maksymalna kwota 5000 złotych zostanie przyznana dopiero po zakończeniu inwestycji. Czyli: inwestor najpierw musi sfinansować całą instalację z własnej kieszeni, następnie składa wniosek, po którego akceptacji otrzyma pieniądze. Jest to dość istotne ograniczenie, które może spowodować, że gros gospodarstw domowych nie zdecyduje się na udział w programie z powodu braku dostatecznych środków własnych.
Na koniec dobra informacja: aby przystąpić do programu „Mój prąd” i otrzymać dotację, nie trzeba spełniać żadnego kryterium dochodowego. Wsparcie jest przeznaczone dla wszystkich osób, których wniosek zostanie zaakceptowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Ministerstwo Finansów.
Artykul powstał przy współpracy z www.amgroupsolar.com/