Domy z prefabrykatów – 7 podstawowych zalet

Antoni Kwapisz
03.10.2015

Żyjemy w niesamowicie szybkich czasach. Obecne pokolenie hołduje zasadzie, że wszystko trzeba mieć „na już”, a niedogodności i problemy należy błyskawicznie usuwać. Taka postawa przenosi się też na rynek budowlany. Coraz silniej podkreślane są nie cechy jakościowe materiałów, ale to, ile czasu możemy zaoszczędzić dzięki ich stosowaniu. Z tego faktu wynika wielka kariera, jaką także w Polsce robią domy z prefabrykatów. Czy są gotową receptą na szybkie i trwałe budownictwo, którego tak bardzo potrzebują współcześni inwestorzy? Przybliżamy Wam 7 podstawowych zalet tej techniki budowania.

  1. Oszczędność czasu – faktem jest, że domy z prefabrykatów powstają zwykle w ekspresowym tempie. Wynika to z prostego faktu – na plac budowy przyjeżdża już niemal gotowa konstrukcja, którą wystarczy tylko zmontować i wykończyć. Taki sposób budowania jest od wielu lat bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy krajach skandynawskich. Polacy również się do niego przekonują. Dom wcześniej powstaje w fabryce i w uzgodnionym terminie zostanie posadowiony na przygotowanym fundamencie. Sprawna ekipa jest w stanie oddać budynek do użytku już po 3 miesiącach.
  2. Ekologia – domy z prefabrykatów wykonane są najczęściej w 100% z drewna. Jest to materiał ekologiczny, przyjazny człowiekowi i świetnie poddający się obróbce. W takim domu spokojnie mogą zamieszkać nawet osoby cierpiące na różne postaci alergii.
  3. Dobre właściwości termoizolacyjne – drewno jest świetnym materiałem izolacyjnym, a dzięki jego dodatkowemu ociepleniu wełną mineralną gwarantujemy sobie bardzo niskie rachunki za ogrzewanie.
  4. Naturalność – wiele osób marzy o mieszkaniu w drewnianym domu. Oczywiście budynkom prefabrykowanym daleko estetycznie do tradycyjnych domów z bali, ale mają one jednak dużo więcej uroki niż betonowe konstrukcje. O ile jednak zadbamy o jak najszersze wyeksponowanie drewnianych elementów.
  5. Łatwość montażu – domy z prefabrykatów montuje się na placu budowy, a jedynym elementem murarskim niezbędnym do ich posadowienia jest fundament. Poza tym rezygnujemy z betonu, zapraw i wszystkiego, co wymaga schnięcia. Dzięki temu dom powstaje bardzo szybko.
  6. Lekkość konstrukcji – domy wykonane z drewna są dużo lżejsze niż te betonowe, dlatego można je z powodzeniem stawiać nawet na słabym gruncie, np. gliniastym. Nie osiadają i nie grożą powstawaniem spękań, tak charakterystycznych dla budownictwa tradycyjnego.
  7. Cena – koszt budowy domu z prefabrykatów jest wyraźnie niższy niż takiego, który musi zostać wymurowany. W dodatku po uzgodnieniu ceny z wykonawcą mamy pewność, że nie wzrośnie ona z powodu „nieprzewidzianych komplikacji”. Zamawiamy konkretny projekt i taki dom ostatecznie otrzymujemy – bez niespodzianek. Szacunkowy koszt wybudowania domu z prefabrykatów w stanie surowym zamkniętym (z ociepleniem i oknami) o powierzchni 100 m2, nie powinien przekroczyć 150 tysięcy złotych.

Czy domy z prefabrykatów są bezpieczne?

Wiele osób obawia się tej technologii z uwagi na kwestie związane z palnością domu i jego odpornością na działanie silnego wiatru. Zupełnie niepotrzebnie. Drewno przeznaczone do tworzenia konstrukcji domu jest impregnowane środkami chroniącymi je przed działaniem ognia i szkodników. Jeśli natomiast chodzi o kataklizmy naturalne, to wystarczy prześledzić wydarzenia w naszym kraju z ostatnich lat. Trąbom powietrznym i wichurom poddają się tak samo domy betonowe, jak drewniane.

Solidnie wykonany budynek z prefabrykatów, który został prawidłowo zaprojektowany, będzie nam służyć przez wiele lat. Tak, jak ma to miejsce chociażby w Skandynawii, gdzie tego typu budownictwo jest niezwykle popularne, a warunki atmosferyczne są w tych krajach zdecydowanie trudniejsze niż w Polsce.

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie