Domy z kontenerów. Jakie są ich zalety?

Marek Szydełko
30.07.2020

Są nowoczesne, eleganckie i ekologiczne. Domy z kontenerów podbijają rynek nieruchomości i definiują na nowo podejście do budownictwa. Zobacz, czym się charakteryzują i jakie są ich największe zalety.

Domy z kontenerów, czyli budownictwo modułowe

Czasy, w których kontenery kojarzyły się wyłącznie z nieatrakcyjnymi, przemysłowymi budowlami bez okien, bezpowrotnie minęły. Dzisiejsze kontenery są innowacyjne i wpisują się w architektoniczne dążenie do minimalizmu. Powstające domy z kontenerów, są produktem budownictwa modułowego, opartego na połączeniu wybranych kontenerów (modułów) w całość. To rozwiązanie pozwala na stworzenie funkcjonalnych domów całorocznych, jak i letniskowych, o dowolnie wybranej wielkości.

Marzenie o ekologicznym domu

Dom można zbudować z używanych morskich kontenerów lub modelów prefabrykowanych – tworzonych specjalnie na życzenie klienta. Jednak, aby zachować ducha ekologii, należy wybrać pierwszą opcję. Dlaczego? Porty morskie na całym świecie są wypełnione porzuconymi kontenerami. Dzieje się tak dlatego, że właścicielom bardziej opłaca się kupić nowy model od azjatyckich producentów, niż płacić za transport powrotny tego, którego wysłali z załadunkiem. Wybierając kontenery morskie, dajemy im drugie życie – oczyszczając planetę w duchu zero waste.

Główne zalety domów z kontenerów

  1. Niski koszt inwestycji – w porównaniu do budownictwa drewnianego, betonowego czy ceglanego, możesz zaoszczędzić nawet 80% budżetu. Ceny domów z kontenerów zaczynają się od ok. 60 tys. złotych.
  2. Niski koszt eksploatacji – jeżeli kontener mieszkaniowy zostanie wyposażony w odpowiedni system rozwiązań grzewczych, będzie bardzo tani w utrzymaniu.
  3. Przyjazne środowisku – budownictwo kontenerowe (modułowe) jest ekologiczne. Kontenery można z łatwością odsprzedać, a ich wytrzymała struktura pozwala ponownie je wykorzystać.
  4. Pełna mobilność – kontenery mieszkaniowe można w bardzo prosty sposób przetransportować, dzięki czemu są świetną alternatywą dla osób, które cenią swoją niezależność.
  5. Łatwy i szybki montaż – realizacja domów tego typu zajmuje od kilku tygodniu do kilku miesięcy. Firmy, które specjalizują się w tworzeniu domów z kontenerów (np. polska marka G-con), przywożą konstrukcję na wskazane w zamówieniu miejsce i po prostu osadzają gotowy moduł. Co więcej, dom z kontenerów można umiejscowić nawet na nierównym podłożu.
  6. Unikalność – w projektowaniu domów z kontenerów, klientów ogranicza wyłącznie wielkość działki, na której zostanie osadzony budynek oraz ich własna wyobraźnia. Moduły można zestawiać ze sobą w dowolny sposób – szeregowo lub piętrowo, a przestrzeń wewnątrz podzielić ściankami działowymi.

Wyposażenie domów z kontenerów

Domy z kontenerów posiadają zazwyczaj w swoim wyposażeniu:

  • podłączenia do źródła prądu,
  • przyłącza wodno-kanalizacyjne,
  • oświetlenie,
  • ogrzewanie elektryczne.

Co więcej, na życzenie klientów montowane są systemy klimatyzacyjne, wentylacyjne i antywłamaniowe oraz wszelkie instalacje teleinformatyczne.

Jeżeli chodzi o wnętrze, to domy z kontenerów, nie różnią się wyglądem od klasycznych, nowoczesnych, budowli. Możemy postawić na dowolne podłogi, kolory ścian, czy drewniane albo betonowe akcenty. Dzięki licznym przeszkleniom dom jest doskonale oświetlony, co podkreśla wybrany do jego wykończenia design.

Tak więc, jeżeli marzysz o ekologicznych czterech kątach i nie chcesz być ograniczony rozwiązaniami klasycznego budownictwa, powinieneś rozważyć zakup domu z kontenerów.

Artykuł partnera.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie