Domy z płaskim dachem były szalenie popularne w naszym kraju jeszcze na początku lat 90. XX wieku. Nazywane je pieszczotliwie „kostkami”. Później nastała moda na bardziej okazałe projekty, z dachami spadzistymi i kopertowymi. Obecnie obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania domami z płaskim dachem, co nie dziwi, gdy weźmiemy pod uwagę ewidentne zalety takich budynków. Te najważniejsze wymieniamy w naszym poradniku.
Dach wielospadzisty, choć bez wątpienia efektowny, jest również bardzo kosztowny w wykonaniu. Więźba, krycie wstępne, dachówka lub blachodachówka, liczne okucia i elementy ozdobne – to wszystko generuje ogromne wydatki. Przeciętny koszt budowy dachu kopertowego o powierzchni około 300 metrów kwadratowych spokojnie przekracza 40 tysięcy złotych.
Decydując się na dach płaski, a precyzyjniej pisząc – stropodach, można znacząco obniżyć koszty budowy całego domu, a zaoszczędzone środki przeznaczyć na przykład na lepsze materiały wykończeniowe czy chociażby wykonanie pięknego ogrodu.
Dach wielospadzisty, poza tym, że jest piekielnie drogi, to jeszcze jest czasochłonny w wykonaniu. Przed zakończeniem robót dekarskich nie można natomiast kontynuować robót wewnątrz budynku. Tutaj ujawnia się kolejna ważna zaleta stropodachu, którego wykonanie jest znacznie szybsze. Samo ułożenie warstwy izolacyjnej potrafi zająć 2-3 dni robocze, co w porównaniu z minimum 2 tygodniami robót dekarskich na dachu kopertowym robi bardzo pozytywne wrażenie.
Domy z płaskim dachem prezentują się bardzo efektownie i świetnie wpisują we współczesny trend realizowania budynków o minimalistycznej, oszczędnej architekturze. Taki dom łatwo jest wpasować na każde osiedle. Dlatego gminy coraz częściej odstępują od absurdalnych przepisów nakazujących budowanie domów z dachami spadzistymi. Budynki ze stropodachem to naturalny wybór dla osób, które preferują nowoczesne wzornictwo i ponadczasowy design.
O tym argumencie często się zapomina, a może on mieć bardzo duże znaczenie dla inwestora. Otóż płaski dach daje nam ogromne pole do popisu w zakresie wykorzystania jego powierzchni. W grę wchodzi np. stworzenie na nim dodatkowego tarasu. Coraz modniejszym rozwiązaniem są również tzw. zielone dachy, na których wysiewa się trawę.