Domy szkieletowe, czyli wykonane w technologii drewnianej, są standardem w krajach skandynawskich. W Polsce przez lata uchodziły za niesolidne, nietrwałe i przede wszystkim kosztowne w ogrzewaniu. Obecnie budzą coraz większe zainteresowanie inwestorów, którzy przekonują się do technologii szkieletowej. Poznaj jej najważniejsze zalety.
Podstawową zaletą technologii szkieletowej jest to, że budowa domu – przy zamówieniu prefabrykowanych elementów konstrukcji ścian i dachu – może się zakończyć w ciągu kilku tygodni. Wcześniej oczywiście konieczne jest wykonanie fundamentu, a później wykończenie wnętrza. Tak czy inaczej domy szkieletowe powstają znacznie szybciej w porównaniu z murowanymi, chociażby z powodu braku konieczności zachowania przerw technologicznych (na schnięcie betonu, kleju itd.).
Domy szkieletowe, czyli de facto drewniane, budzą pozytywne skojarzenia już samym wyglądem – oczywiście o ile inwestor nie zdecyduje się na wykończenie elewacji standardowym tynkiem. Nie bez znaczenia jest również to, że drewno tworzy specyficzny, przyjazny człowiekowi mikroklimat. W takim domu dobrze się mieszka, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia alergików oraz osób preferujących otaczanie się rzeczami pochodzącymi z natury.
Nie jest prawdą, że domy szkieletowe zużywają znacznie więcej energii cieplnej niż murowane. Może być wręcz odwrotnie. Wszystko zależy od jakości i grubości izolacji cieplnej, przy czym technologia szkieletowa zdecydowanie sprzyja eliminowaniu mostków termicznych (najczęściej buduje się ściany trójwarstwowe, z wełną pomiędzy poszczególnymi warstwami).
Nie można napisać, że budowa domu w technologii szkieletowej jest tania. Na pewno jednak może być znacznie tańsza w porównaniu z domem murowanym – szczególnie uwzględniając dzisiejsze ceny materiałów budowlanych i robocizny. Warto to dokładnie policzyć, aby móc podjąć odpowiedzialną decyzję.