Dom parterowy czy piętrowy? Na który wariant się zdecydować?

Antoni Kwapisz
06.02.2017

Mały biały domek to marzenie większości Polaków, które coraz więcej osób jest w stanie zrealizować. Pierwsze dylematy zaczynają się jednak już na etapie wyboru projektu. Trzeba bowiem podjąć decyzję, czy stawiać dom parterowy czy może piętrowy. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Pomagamy się w tym odnaleźć.

Dom parterowy wcale nie jest tańszy

Jeśli motywacją dla budowy domu parterowego mają być oszczędności, to można się nieźle pomylić. Niewiele osób wie, że właśnie takie budynki potrafią generować znacznie wyższe koszty na etapie realizacji. Dlaczego? Z kilku powodów.

Przede wszystkim domy parterowe wymagają większego fundamentu. Ich bryły są bardzo rozłożyste, dlatego trzeba się liczyć z koniecznością zakupu większej ilości materiałów i wyższym kosztem robocizny. Wiele pomieszczeń na tej samej kondygnacji powoduje również wzrost liczby okien i narożników, co także drastycznie podnosi koszty budowy.

Z drugiej jednak strony dom piętrowy również wiąże się z dodatkowymi wydatkami, których nie ma w przypadku parterówki. Chodzi głównie o drugi strop oraz o znacznie wyższe ściany szczytowe. Nie zapominajmy o schodach – nawet samonośne są bardzo drogie. Do tego oczywiście dochodzi koszt budowy dodatkowej łazienki i rozprowadzenia większej liczby metrów instalacji.

Co z działką?

Decydując się na dom parterowy koniecznie trzeba pamiętać o tym, że w 99% przypadków budynek będzie wymagać większej działki. A to znów oznacza konieczność głębszego sięgnięcia do portfela. Dom piętrowy, szczególnie z poddaszem użytkowym, ma bardziej zwartą bryłę i można go postawić na mniejszej parceli, co będzie mieć znaczenie w przypadku ciasnej zabudowy i warunków narzucanych przez gminę.

Ważne!

Przed wyborem projektu koniecznie trzeba sprawdzić Warunki Zabudowy dla danej działki. Może się okazać, że gmina np. obliguje inwestorów do postawienia domu z dodatkową kondygnacją dla zachowania ciągłości zabudowy.

Koszt budowy dachu

Dach jest zdecydowanie najdroższym elementem konstrukcyjnym w domu. Jego koszty mogą stanowić nawet 1/3 wszystkich wydatków poniesionych na budowę do stanu surowego. Trzeba więc mieć na uwadze, że domy parterowe zwykle mają dachy w kształcie koperty, a więc najdroższe w realizacji. Różnica w cenie między dachem kopertowym a dwuspadowym może wynieść nawet 100%!

Przy wyborze między domem parterowym a piętrowym najważniejsze jest jednak określenie rzeczywistych potrzeb rodziny. Jeśli są w niej osoby starsze, lepiej nie skazywać ich na chodzenie po schodach. Należy także pamiętać, że koszty utrzymania domu parterowego z reguły są niższe niż piętrowego.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie