Dom na wąską działkę – jaki projekt będzie najlepszy?

Antoni Kwapisz
11.05.2021

Wąska działka stawia spore ograniczenia w zakresie wyboru konkretnego projektu budowlanego. Nie można sobie tutaj pozwolić na pełną swobodę, ponieważ konieczne jest zachowanie wymaganych odległości od terenu sąsiadów. Jaki projekt domu na wąską działkę wybrać? Czym powinien się charakteryzować? Oto najważniejsze kryteria.

Bez garażu w bryle budynku

To warunek konieczny, aby móc pozwolić sobie na zbudowanie domu o sporej powierzchni mieszkalnej. Garaż w bryle budynku, nawet wyprowadzony do przodu, zawsze poszerza dom, co może spowodować, że nie zmieści się on na danej działce. Mądrzej będzie więc zrezygnować z garażu i wykonać wiatę, ewentualnie uzyskać osobne pozwolenie na budowę garażu w tylnej części działki.

Mile widziane podpiwniczenie

Projekty z piwnicą nie są dziś tak popularne, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ale nie warto ich z góry odrzucać – zwłaszcza, jeśli dysponujemy bardzo wąską działką. W takiej sytuacji podpiwniczenie może pozwolić na zyskanie bezcennej przestrzeni np. na pomieszczenie gospodarcze, kotłownię, a nawet podziemny garaż.

Poddasze użytkowe

Jeśli zależy nam na sporej powierzchni mieszkalnej, ale nie możemy sobie pozwolić na zbudowanie tzw. bungalowu z uwagi na ograniczenia formalne, to warto pomyśleć o projekcie domu z poddaszem użytkowym – najlepiej z dachem dwuspadzistym. W ten sposób zyskamy mnóstwo miejsca na poddaszu, które dobrze nadaje się na sypialnie, pokój dziecka, dodatkową łazienkę czy chociażby garderobę.

Brak wykuszów

Wykusze może i fajnie wyglądają oraz doświetlają wnętrze domu, ale jednocześnie wpływają na poszerzenie bryły budynku. Dlatego wybierając projekt na wąską działkę warto z tego elementu zrezygnować, zamiast niego stawiając np. na efektowną witrynę z dużymi przeszkleniami.

Brak okien po północnej stronie budynku

To bardzo sprytne rozwiązanie, które przynosi dwie korzyści. Po pierwsze: brak okien po północnej stronie domu ma pozytywny wpływ na energooszczędność budynku. Po drugie: zyskamy możliwość przybliżenia się do granicy działki na odległość 3 metrów, zamiast 4 metrów, gdy na elewacji znajdują się okna. Czasami taki 1 metr robi wielką różnicę.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie