Wiele lat ciężkiej pracy, przygotowanie dzieci do samodzielności, zbudowanie zabezpieczenia finansowego i… nareszcie emerytura. Coraz więcej starszych osób może sobie pozwolić na spełnienie marzenia i zakup domu w pięknej okolicy, w którym spędzą jesień życia. Taka nieruchomość powinna jednak spełniać konkretne kryteria, o których piszemy w naszym poradniku.
Ogród jest obowiązkowym elementem domu dla starszego małżeństwa, które z pewnością będzie spędzać w nim mnóstwo czasu i realizować swoją ogrodniczą pasję. Pamiętajmy natomiast, aby nie kupować domu z ogromnym ogrodem, np. o powierzchni 800 metrów kwadratowych. Jego utrzymanie będzie kosztowne i bardzo męczące, a sił niestety z wiekiem nie przybywa. Lepiej więc postawić na stosunkowo niewielki i łatwy w pielęgnacji ogród, w którym np. nie trzeba będzie poświęcać pół dnia na skoszenie trawy, ani męczyć się z ciągłym usuwaniem chwastów.
To bardzo ważne kryterium wyboru domu dla starszego małżeństwa. Bezwzględnie powinien to być budynek parterowy, bez piętra czy nawet poddasza użytkowego – ewentualnie ze strychem na różne drobiazgi. Korzystanie ze schodów jest mimo wszystko niewygodne, a z biegiem lat może się też stać niebezpieczne.
Większość osób wkraczających w wiek senioralny posiada samochód, dlatego wybierając dom warto postawić na taki z garażem – najlepiej w bryle budynku. Pozwoli to wygodnie przechodzić z domu do garażu i z powrotem wyeliminuje konieczność odśnieżania samochodu czy skrobania szyb, pozwoli komfortowo przenosić zakupy. Garaż może również stanowić atrakcyjną przestrzeń do majsterkowania.
Nie musi to być oczywiście pokój kąpielowy, ale łazienka powinna być na tyle duża, aby starsze osoby mogły się w niej swobodnie rozebrać i bezpiecznie wziąć kąpiel – najlepiej pod prysznicem. Zwracamy również uwagę na to, czy w łazience jest ciepło; bardzo wskazane byłoby, aby znalazło się w niej ogrzewanie podłogowe z niezależną regulacją temperatury (np. mata elektryczna).
Trudno sobie wyobrazić, aby starsi ludzie zamiast cieszyć się życiem musieli bez przerwy kłopotać się donoszeniem opału czy czyszczeniem kotła. Szukając domu koniecznie trzeba postawić na taki, który jest wyposażony w bezobsługowe ogrzewanie, np. gazowe czy pompą ciepła.