Dom dla starszego małżeństwa: jaki wybrać?

Marek Szydełko
08.12.2020

Wiele lat ciężkiej pracy, przygotowanie dzieci do samodzielności, zbudowanie zabezpieczenia finansowego i… nareszcie emerytura. Coraz więcej starszych osób może sobie pozwolić na spełnienie marzenia i zakup domu w pięknej okolicy, w którym spędzą jesień życia. Taka nieruchomość powinna jednak spełniać konkretne kryteria, o których piszemy w naszym poradniku.

Niezbyt duży ogród

Ogród jest obowiązkowym elementem domu dla starszego małżeństwa, które z pewnością będzie spędzać w nim mnóstwo czasu i realizować swoją ogrodniczą pasję. Pamiętajmy natomiast, aby nie kupować domu z ogromnym ogrodem, np. o powierzchni 800 metrów kwadratowych. Jego utrzymanie będzie kosztowne i bardzo męczące, a sił niestety z wiekiem nie przybywa. Lepiej więc postawić na stosunkowo niewielki i łatwy w pielęgnacji ogród, w którym np. nie trzeba będzie poświęcać pół dnia na skoszenie trawy, ani męczyć się z ciągłym usuwaniem chwastów.

Brak schodów

To bardzo ważne kryterium wyboru domu dla starszego małżeństwa. Bezwzględnie powinien to być budynek parterowy, bez piętra czy nawet poddasza użytkowego – ewentualnie ze strychem na różne drobiazgi. Korzystanie ze schodów jest mimo wszystko niewygodne, a z biegiem lat może się też stać niebezpieczne.

Przyda się garaż

Większość osób wkraczających w wiek senioralny posiada samochód, dlatego wybierając dom warto postawić na taki z garażem – najlepiej w bryle budynku. Pozwoli to wygodnie przechodzić z domu do garażu i z powrotem wyeliminuje konieczność odśnieżania samochodu czy skrobania szyb, pozwoli komfortowo przenosić zakupy. Garaż może również stanowić atrakcyjną przestrzeń do majsterkowania. 

Duża łazienka

Nie musi to być oczywiście pokój kąpielowy, ale łazienka powinna być na tyle duża, aby starsze osoby mogły się w niej swobodnie rozebrać i bezpiecznie wziąć kąpiel – najlepiej pod prysznicem. Zwracamy również uwagę na to, czy w łazience jest ciepło; bardzo wskazane byłoby, aby znalazło się w niej ogrzewanie podłogowe z niezależną regulacją temperatury (np. mata elektryczna).

Bezobsługowe ogrzewanie

Trudno sobie wyobrazić, aby starsi ludzie zamiast cieszyć się życiem musieli bez przerwy kłopotać się donoszeniem opału czy czyszczeniem kotła. Szukając domu koniecznie trzeba postawić na taki, który jest wyposażony w bezobsługowe ogrzewanie, np. gazowe czy pompą ciepła.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.