Dlaczego warto zlecić wycenę nieruchomości przed zakupem?

Andrzej Winnicki
10.12.2021

Decydując się na zakup dowolnej nieruchomości musimy być przygotowani na szereg wydatków – nie tylko związanych z ceną samego mieszkania, domy czy działki. Wiele osób w poszukiwaniu oszczędności skupia się na negocjacjach ze sprzedającym, nie mając jednak solidnej podstawy do wywalczenia obniżki. Taką może być posiadana wycena nieruchomości. Dlaczego warto zlecić jej sporządzenie? Sprawdź w naszym poradniku.

Poznasz realną wartość nieruchomości

Może Ci się to przydać do tego, aby zorientować się w aktualnych cenach podobnych nieruchomości w okolicy. Na tym właśnie opiera się wycena rzeczoznawcy – porównuje on nieruchomość budzącą zainteresowanie klienta z innymi, które mogłyby spełniać zbliżone kryteria. Być może okaże się, że w danej okolicy jesteś w stanie znaleźć równie dobrą nieruchomość za znacznie niższą cenę.

Wycena jest niezbędna, jeśli chcesz starać się o kredyt hipoteczny

Wycena rzeczoznawcy, fachowo nazywana operatem szacunkowym, to dokument, którego wymaga każdy bank podejmujący decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego. Jeśli więc rozważasz zapożyczenie się na zakup nieruchomości, to i tak będziesz potrzebować wyceny. Pamiętaj jednak, aby zlecić jej wykonanie wyłącznie uprawnionym rzeczoznawcą, najlepiej znajdującym się na liście tych honorowanych przez banki.

Zyskasz solidny argument w negocjacjach ze sprzedającym

Wycena nieruchomości może być idealnym punktem wyjścia do konkretnych negocjacji cenowych. Jeśli z operatu wynika, że np. mieszkanie jest realnie warte 300 000 złotych, a sprzedający chce za nie 360 000 złotych, to pole do negocjacji jest bardzo duże. Pamiętajmy, że sprzedający często sami nie mają świadomości, ile tak naprawdę może być warta ich nieruchomość, a cenę ustalają kierując się emocjami czy wyimaginowanymi oczekiwaniami.

Przekonasz się, czy dana nieruchomość jest rzeczywiście okazją inwestycyjną

To ważny argument szczególnie z punktu widzenia osób, które niekoniecznie szukają mieszkania dla siebie, ale na przykład na sprzedaż czy wynajem. Wycena rzeczoznawcy stanowi naturalną inwestycję w bezpieczne ulokowanie swojego kapitału. Na jej podstawie możesz już wiarygodnie ocenić, czy nieruchomość faktycznie jest warta zakupu, czy może jednak lepiej jest kontynuować poszukiwania i zarobić więcej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.