Dlaczego warto zainwestować w nieruchomość wakacyjną?

Remigisz Szulc
05.11.2021

Boom na rynku nieruchomości powoduje, że coraz trudniej jest znaleźć atrakcyjne mieszkanie czy dom w dobrej lokalizacji i sensownej cenie. Osoby planujące zakup w celach inwestycyjnych coraz mocniej interesują się więc nieruchomościami wakacyjnymi – nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Dlaczego warto kupić np. apartament nad morzem czy domek w górach? Kilka argumentów znajdziesz w naszym poradniku.

Świetna lokata kapitału

Nieruchomości wakacyjne mogą być tak samo dobrą lokatą jak mieszkanie w centrum dużego miasta. Co warte podkreślenia, ich ceny bywają znacznie atrakcyjniejsze właśnie z uwagi na mniejsze zainteresowanie nabywców – większość osób chcących kupić nieruchomość w celach inwestycyjnych skupia się na mieszkaniach w dużych miastach.

Tymczasem taki apartament np. nad polskim morzem stanowi świetny pomysł na długoterminową inwestycję, szczególnie w środowisku niskich stóp procentowych i masowego dodruku pieniądza, co prędzej czy później skończy się katastrofą dla osób odkładających pieniądze w bankach.

Dochód pasywny

Nieruchomość wakacyjna może przynosić właścicielowi bardzo dobre dochody, nie tylko w sezonie. Wbrew obiegowej opinii Polacy podróżują po kraju przez cały rok – mnóstwo osób woli pojechać np. nad rodzime morze wczesną wiosną czy jesienią, kiedy nie ma tłumów i normalnieją ceny.

Jeśli więc wybierzesz odpowiednią nieruchomość, to możesz liczyć na to, że będziesz na niej zarabiać przez okrągły rok, natomiast apogeum dochodów nastąpi w okresie letnim. Może się więc okazać, że zakup mieszkania zwróci Ci się w ciągu np. 8-10 lat – to ważna informacja z punktu widzenia osób, które rozważają sfinansowanie inwestycji kredytem hipotecznym.

Własne miejsce na urlop

Nie zapominajmy o tym, że nieruchomość wakacyjna może służyć także jej właścicielom. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w kalendarzu rezerwacji wyłączyć okres np. dwóch pierwszych tygodni czerwca i wtedy wybrać się do swojego apartamentu czy domu. W ten sposób oszczędzamy na hotelach/pensjonatach, nie musimy tracić czasu na szukanie wolnych miejsc, dokładnie wiemy, co zastaniemy na miejscu i możemy się czuć, jak u siebie.

Te argumenty uzasadniają fakt, iż obserwujemy bardzo duże zainteresowanie zakupem nieruchomości wakacyjnych. Poza Polską szukamy ich przede wszystkim w Chorwacji, Bułgarii, Albanii, we Włoszech, w Hiszpanii oraz w Grecji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie