Dlaczego trzeba polewać świeżo wylany strop?

Andrzej Winnicki
05.11.2024

Strop to konstrukcja, którą najczęściej wykonuje się ze zbrojenia i betonu, co gwarantuje wieloletnią trwałość i wytrzymałość na znaczne obciążenia. Warunkiem jest nie tylko poprawne wykonawstwo, ale również zadbanie o pielęgnację świeżo wylanego stropu, za co zwykle odpowiada sam inwestor. Strop po wylaniu wymaga przede wszystkim polewania wodą. Dlaczego? To już wyjaśniamy w naszym poradniku.

Jest szereg powodów

Polewanie świeżo wylanego betonu ma na celu przede wszystkim zapobiegnięcie zbyt szybkiemu wysychaniu o powstawaniu spękań w betonie. Woda jest niezbędna do procesu hydratacji, czyli wiązania cementu. Beton, który zbyt szybko traci wodę, popęka, co może osłabić jego wytrzymałość i tym samym pogorszyć właściwości całego stropu.

Polewanie świeżo wylanego stropu jest szczególnie ważne w okresie letnim, kiedy panują wysokie temperatury i brakuje naturalnych opadów. W takich warunkach beton nie może pozostać bez nawadniania, ponieważ uniemożliwiłoby to prawidłowy przebieg procesu wiązania i utwardzania betonu.

Porada:

Jeśli z jakiegoś powodu nie ma możliwości codziennego polewania świeżo wylanego stropu, to bezwzględnie należy przykryć go grubą folią budowlaną, która zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody.

Jak długo trzeba polewać strop?

Ponieważ proces hydratacji cementu trwa około 28 dni, to zaleca się, aby polewać strop przez minimum 7 a optimum 14 dni. Jeśli jednak wysokie temperatury i susza utrzymują się dłużej, to nie zaszkodzi kontynuować polewanie aż do całkowitego związania i utwardzenia betonu.

Pamiętajmy również, że przez pierwsze dni polewanie powinno odbywać się dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie