Dlaczego na poddaszu domu zwykle jest znacznie chłodniej niż na parterze?

Marek Szydełko
03.04.2024

Domy z poddaszem użytkowym cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem, natomiast trzeba sobie zdawać sprawę z ich ewidentnych wad. Jedną z nich jest to, że na poddaszu w okresie zimowym z reguły jest znacznie chłodniej niż na parterze. Z czego to wynika? Główne przyczyny omawiamy w naszym poradniku.

Wentylacja

Nawet bardzo dobrze zaizolowany dach stanowi jedną wielką przestrzeń wentylacyjną, co musi się odbić na temperaturach panujących na poddaszu. Jest to szczególnie wyczuwalne w wietrzne dni, zwłaszcza, gdy dom jest wystawiony na bezpośrednie działanie wiatru.

Słaba izolacja

Jeśli na poddaszu jest po prostu zimno, pomimo ogrzewania pomieszczeń i ponoszenia z tego tytułu bardzo wysokich kosztów, to ewidentnie jest problem z izolacją. Być może jej brakuje lub jest wykonana w sposób nieprawidłowy? Trzeba to sprawdzić i naprawić ewentualne niedociągnięcia.

Dużo skosów

Na poddaszu użytkowym z reguły jest mnóstwo skosów, które z jednej strony utrudniają poprawne wykonanie izolacji, a z drugiej ograniczają równomierne rozchodzenie się ciepłego powietrza.

Okna dachowe

Okna dachowe to jedne wielkie mostki termiczne, które zimą mogą powodować wychładzanie się pomieszczeń na poddaszu użytkowym, natomiast latem będą przyczyną upału. W miarę możliwości należy z nich rezygnować zastępując je oknami szczytowymi/lukarnami.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie