Dlaczego indywidualny projekt domu jest lepszy od „gotowca”? Najważniejsze argumenty

Marek Szydełko
25.11.2019

Zdecydowana większość osób, które szykują się do budowy domu jednorodzinnego systemem gospodarczym, wybiera gotowy projekt architektoniczny. Trudno się dziwić: takie rozwiązanie jest znacznie tańsze. Mimo to nie warto z góry odrzucać pomysłu zlecenia wykonania indywidualnego projektu domu, nawet za wielokrotnie wyższą cenę. Dlaczego takie rozwiązanie na dłuższą metę okazuje się być zdecydowanie lepsze? Sprawdź te argumenty.

Projekt w 100% zgodny z oczekiwaniami inwestorów

Nie ma ważniejszego argumentu przemawiającego za tym, aby jednak zainwestować w indywidualny projekt. Architekt po poznaniu oczekiwań swoich klientów będzie w stanie zrealizować ich wizję, dzięki czemu właściciele nie muszą już iść na żadne funkcjonalne kompromisy, co z koeli jest standardem w przypadku zakupu gotowego projektu. Zasada jest prosta: projekt musi być dopasowany do naszych potrzeb, a nie odwrotnie.

Możliwość wprowadzania zmian na dowolnym etapie

Zmiany w gotowym projekcie są dość problematyczne, ponieważ na te istotne trzeba uzyskać zgodę autora (a to zabiera sporo czasu). W przypadku projektu indywidualnego inwestorzy mogą w niemal każdym momencie poprosić architekta, aby jeszcze wprowadzić jakąś poprawkę czy uwzględnił ich nowy pomysł.

Duże przestrzeń do „wydziwiania”

Architekci realizujący indywidualne projekty domów jednorodzinnych są przyzwyczajeni do tego, że ich klienci nie zawsze wiedzą, czego chcą. Inwestor nie musi przecież znać się na kwestiach konstrukcyjnych. Powinien jednak mieć możliwość przedstawienia architektowi nawet bardzo śmiałej wizji, którą ten będzie zobowiązany zrealizować. Dla gotowych projektów charakterystyczne jest natomiast to, że bazują one na wciąż tych samych, bezpiecznych, ale jednocześnie wtórnych rozwiązaniach, co nie każdemu musi odpowiadać.

Idealne dopasowanie domu do działki

To bardzo istotna, ale też nagminnie bagatelizowana kwestia. Indywidualny projekt architektoniczny to idealne rozwiązanie dla właścicieli problematycznych działek, czyli np. bardzo wąskich, o nietypowym kształcie itd. Zdolny architekt będzie w stanie stworzyć projekt, który wykorzysta potencjał działki, jednocześnie gwarantując oczekiwaną przez inwestorów funkcjonalność.

Nie zapominajmy również, że decydując się na indywidualny projekt tak naprawdę inwestujemy w spore oszczędności na etapie budowy. Architekt może bowiem dokładnie określić ilość potrzebnych materiałów i koszt robocizny, bazując na aktualnych cenach rynkowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie