Długoterminowy wynajem mieszkania przez lata był uznawany za świetny sposób na zyskanie dochodu pasywnego. Większość właścicieli decydowała się właśnie na takie rozwiązanie, woląc mieć stałych lokatorów i nie musieć martwić się ciągłym poszukiwaniem nowych. Czasy się jednak zmieniły. Dziś osoby, które szukają mieszkania na wynajem długoterminowy, mają z tym coraz większy problem – w szczególności dotyczy to rodzin z dziećmi. Z czego to właściwie wynika? Główne przyczyny wymieniamy w naszym poradniku.
To zupełnie oczywiste, że ci właściciele, którzy mają już na swoim koncie „wpadkę” z lokatorami, nie chcą ponownie decydować się na wynajem długoterminowy. Prosty przykład: wyobraźmy sobie właściciela mieszkania, który przez rok mordował się z niepłacącymi lokatorami i nie mógł się ich pozbyć pomimo posiadania prawomocnego nakazu eksmisji.
Prawo w Polsce bardzo skutecznie chroni lokatorów, ale już niekoniecznie wynajmujących. Ktoś, kto ma takie doświadczenia, zdecydowanie bardziej woli wynajmować mieszkanie w oparciu o umowę krótkoterminową, która gwarantuje znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa.
Coraz więcej właścicieli mieszkań ma świadomość tego, że decydując się na wynajem krótkoterminowy są w stanie uzyskać znacznie wyższe przychody. Gdy dodamy do tego fakt, że wynajem krótkoterminowy w zasadzie nie daje lokatorowi żadnych praw, to zyskamy obraz wręcz idealnej sytuacji dla właścicieli.
Swoje robi też fakt, że Polska stała się bardzo popularnym kierunkiem turystycznym i biznesowym, ale też emigracyjnym. Lawinowo rośnie więc zapotrzebowanie na apartamenty i mieszkania na krótki wynajem, zwłaszcza te w dużych miastach oraz w miejscowościach turystycznych. Na takim wynajmie można zarobić znacznie więcej niż na ryzykownym długoterminowym.
Nie jest wielką tajemnicą, że mnóstwo mieszkań na wynajem zostało kupionych na kredyt – właściciele traktują je po prostu w kategorii samospłacającej się inwestycji. Problem w tym, że w niepewnych czasach banki zaostrzają swoją politykę kredytową. Siłą rzeczy coraz mniej osób może liczyć na przyznanie im kredytu hipotecznego na zakup mieszkania z myślą o jego późniejszym wynajmowaniu. Too negatywnie odbija się na rynku i ogranicza dostępność mieszkań na wynajem – a już szczególnie ten długoterminowy.