Dach prefabrykowany - dlaczego warto zainwestować w taki dach, gdy budujemy swój wymarzony dom?

Remigisz Szulc
01.02.2021

Wiązary dachowe prefabrykowane stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnie stosowanej więźby drewnianej. Wykorzystanie ich przy budowie dachu przynosi szereg korzyści, w tym szczególnie istotną dla inwestora oszczędność czasów i obniżenie kosztów budowy.

Prefabrykowane wiązary dachowe możemy podzielić na dwie kategorie: tradycyjne konstrukcje ciesielskie oraz pełne systemy, do których scalenia zastosowano odpowiednich łączników mechanicznych, takich jak np. płytki kolczaste.

Dlaczego warto zainwestować w dach z wiązarów dachowych prefabrykowanych?

Optymalizacja kosztów

Jednym z kluczowych powodów, dla których inwestorzy decydują się na wiązary dachowe prefabrykowane Kasmo są znacznie niższe koszty tego typu konstrukcji, w stosunku do dachów wykonanych metodą tradycyjną. Wpływ na znaczące obniżenie kosztów ma usprawnienie procesu montażu, zmniejszenie zużycia drewna, a także brak konieczności stosowania ciężkich stropów. Szacuje się, że przy konstrukcji prefabrykowanej możliwe jest zmniejszenie zużycia drewna na średnim poziomie 30% w porównaniu z dachem tradycyjny. Nie trudno zauważyć, iż wszystkie te czynniki w istotny sposób przekładają się na finalny koszt całej inwestycji.

Oszczędność czasu

Możliwość wcześniejszego przygotowania wiązarów dachowych w fabryce pozwala na znaczące usprawnienie prac na budowie. Konstrukcja dachowa dostarczana jest bezpośrednio przed samym montażem i umieszczana na budynku za pomocą dźwigu, pod czujnym okiem wykwalifikowanych specjalistów. Zastosowanie takiej metody pozwala zaoszczędzić czas, skracając cały proces do dwóch/trzech dni pracy, co niewątpliwie przekłada się na oszczędność środków.

Bezpieczeństwo konstrukcji

Zastosowane podczas procesu budowy technologie gwarantują precyzję wykonania, solidność, a przede wszystkim bezpieczeństwo konstrukcji. Wszystkie elementy dachu prefabrykowanego wykonane są z tarcicy klasy C24, która suszona przy zachowaniu optymalnej wilgotności. Tarcice są do tego odpowiednio impregnowane środkami, które mają na celu usunięcie zarodników grzybów oraz pleśni.

Stosowana metoda czterostronnego strugania ma na celu zwiększenie ognioodporności konstrukcji, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców, a zastosowanie precyzyjnych połączeń z wykorzystaniem płytek kolczastych pozwala wyeliminować naprężenia, które pojawiają się w przypadku tradycyjnego łączenia więźby za pomocą gwoździ lub kleju.

Wiązary dachowe prefabrykowane – gdzie znajdą zastosowanie?

Więźby wykonane z prefabrykatów znajdą swoje zastosowanie zarówno w przypadku dachów dwuspadowych, jak i wielospadowych. Jedynym ograniczeniem są różnego rodzaju lukarny i wykusze. Zdecydowaną przewagą tego typu rozwiązania jest możliwość wykonania różnorodnych konstrukcji, również o nietypowych kształtach. Dzięki zastosowaniu pasa dolnego wiązara może również zastąpić konstrukcję stropu nad parterem, pozwalając tym samym na ograniczenie kosztów związanych z zastosowaniem stropów żelbetowych lub ceramicznych.

Dla maksymalnej optymalizacji czasu budowy najlepiej decyzję o wyborze dachu z więźbą prefabrykowaną podjąć jeszcze przed rozpoczęciem procesu uzyskiwania pozwolenia na budowę. Jeśli jednak pomysł zastosowania tego typu rozwiązania pojawi się już w trakcie trwania prac budowlanych można śmiało dokonać zmian, pamiętając o wprowadzeniu stosownej adnotacji w dzienniku budowy.

Dodatkowe zalety dachów z prefabrykatów

Wiązary prefabrykowane mogą być z powodzeniem stosowane w przypadku domów o płaskich dachach. Dzięki swojej lekkiej konstrukcji nie będą stanowiły nadmiernego obciążenia dla budynku, gwarantując tym samym dodatkową przestrzeń, która sprawdzi się szczególnie w przypadku mniejszych domów.

Coraz więcej osób decyduje się za wiązary dachowe prefabrykowane. Analizując szereg korzyści jakie niesie ze sobą to rozwiązanie, nie trudno im się dziwić. Inwestorzy zyskają  w ten sposób oszczędność czasu i pieniędzy, otrzymując przy tym doskonałą jakość i bezpieczeństwo użytkowania. Można zatem śmiało stwierdzić, iż rozwiązanie to jest korzystną alternatywą dla tradycyjnie stosowanych metod budowy dachu, która z powodzeniem będzie służyć przez wiele lat.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie