Czym różni się zwykły mop od mopa automatycznego?

Andrzej Winnicki
31.03.2020

Jednym z najtrudniejszych miejsc do czyszczenia w domu jest podłoga w kuchni. To najczęściej tam, coś się rozlewa, chlapie lub spada z blatu. Od okruchów, przez wodę po tłuste sosy ta powierzchnia jest często narażona na silne zabrudzenia, którą trzeba wyczyścić.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów mopów standardowych w różnych kształtach, rozmiarach i materiałach oraz nowoczesne mopy automatyczne z różnymi funkcjami. Poniżej przedstawiono różnice pomiędzy nimi.

Czyszczenie mopa

W klasycznych mopach podkładki wykonane z bawełny lub mikrofibry są w paskach, sznurach lub płaskich nakładkach i skutecznie usuwają brud z ciasnych narożników pomieszczenia. Można je spłukać i użyć ponownie lub wymienić. Jednak taki typ mopa jest trudniejszy do czyszczenia, gdyż końcówki powinny być dokładnie wysuszone przed ich przechowaniem. Dodatkowo te z bawełnianymi sznurkami, które strzępią się na końcach, powinny być od czasu do czasu przycinane. Problemu z czyszczeniem nie mają za to mopy automatyczne.

Takie urządzenia posiadają dwa zbiorniki: na wodę i na zanieczyszczenia. Wystarczy po sprzątaniu opróżnić zbiorniki oraz wałki zbierające nieczystości.

Trudny i uporczywy brud

Ciężko czyści się zabrudzenia mocno przylepione do podłogi np. zaschnięte sosy. Przy standardowym mopie często trzeba je skrobać, aby je usunąć. Mopy bezprzewodowe są w stanie usunąć silny brud poprzez jego zmiękczenie np. na gorąco parą wodną i skutecznie wyczyścić.

Powierzchnia po umyciu

Dużą różnicą pomiędzy mopem standardowym a automatycznym jest finalna powierzchnia po umyciu. Mop na mokro jak sama nazwa wskazuje, zostawia wilgotną podłogę. Na dodatek, jeśli umyliśmy podłogę ciepłą wodą, szybko wyparuje, zostawiając tłustą warstwę np. płynu do mycia, na której można się poślizgnąć. Natomiast mop automatyczny wyciera i suszy podłogę w tym samym czasie. Może mieć także funkcje jednoczesnego odkurzania.

Dodatkowe funkcje mopów automatycznych

Po umyciu podłogi klasycznym mopem zostają nam okruchy i zabrudzenia, które odlepiły się od podłogi po przetarciu np. bawełnianą nakładką. Musimy dodatkowo ją jeszcze raz sprzątnąć. W przeciwieństwie do nich – nowoczesne mopy np. marki Hizero Cordion Bionic są wyposażone w rolkę polimerową, która dokładnie pochłania zarówno mokre, jak i suche odpady podczas przemieszczania się po powierzchni. Taki system separacji odpadów stałych / płynnych pozostawia bardzo czystą podłogę.

Podłogi z drewna lub paneli

Nigdy nie zaleca się moczenia podłogi drewnianej, lub wykonanej z paneli, nawet resztki wilgoci mogą powodować problemy z niektórymi powierzchniami. Dlatego do ich czyszczenia potrzebujemy mopa, który zwilży powierzchnię na tyle, aby je wyczyścić, ale również usunie nadmiar wilgoci, aby nie doszło do uszkodzenia. W standardowych mopach nie bardzo mamy kontrolę nad ilością wody. Jeśli źle odciśniemy końcówkę mopa, duża ilość wilgoci pozostanie na parkiecie. Mopy parowe czyszczą za pomocą pary zamiast jakiegokolwiek roztworu czyszczącego, co oznacza, że ​​resztki wody nie pozostaną na powierzchni, niszcząc ją.

Mop automatyczny jest droższy niż zwykły kij z nakładką i wiadrem, ale oszczędzają nam bardzo dużo czasu, wymagają minimalnej obsługi oraz czyszczą o wiele skuteczniej podłogę, pozostawiając powierzchnię suchą i bezpieczną.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie