Czym jest styropapa?

Maciej Piwowski
04.12.2015

Styropapa to nic innego jak warstwowe płyty styropianowe, które są przeznaczone do ocieplania dachów, tarasów i części podziemnych budynków. Montowane są z reguły od zewnętrznej strony ścian piwnicy lub stropodachu

Styropapa składa się z dwóch warstw: styropianu oraz papy, która okleja płyty. Całość ułożona jest w kolejności papa podkładowa, przyklejona do styropianu lepikiem asfaltowym bez wypełniaczy. Styropapa powstaje z samo gasnącego styropianu, które następnie pokrywane są hydroizolacją z papy. Płyty styropianowe mogą być również oklejone papą z dwóch stron.

Styropapa znalazła zastosowanie głównie do izolacji termicznej powierzchni dachowych, których nachylenie nie przekracza 20%

Styropapa powinna być położona na niepalnym gruncie, który wykonany jest na przykład z płyty żelbetowej czy też pofałdowanej blachy. Papa, która znajduje się dachu również nie stanowi przeszkody dla płyt izolacyjnych.

Jak zatem właściwe przygotować powierzchnie do układania styropapa? Przede wszystkim podłoże powinno być czyste i suche. W przeciwnym wypadku płyty izolacyjne mogą częściowo nie związać się z powierzchnią a co za tym idzie odpaść od dachu. Zanim ułożymy styropepę trzeba zagruntować podłoże. Najlepsza do tego celu jest emulsyjna masa asfaltowa lub klej.

Czym jest masa klejąca? To nic innego jak lepik asfaltowy, który nie zawiera wypełniaczy. Z reguły stosowany jest na gorąco. Drugim rozwiązaniem są kleje, które podlegają określonym normom umożliwiającym użycie ich do przyklejenia styropapy.

Po przygotowaniu i oczyszczeniu podłoża przychodzi kolej na ułożenie styropapy. W zależności od tego z jaka powierzchnią mamy do czynienia możemy to zrobić na dwa sposoby. Jeśli kładziemy styropapę na płaskie podłoże wtedy lepik kładziony jest wcześniej zagruntowaną powierzchnię. Po czym dociska się płyty izolacyjne. Jeśli mamy do czynienia z nierówną powierzchnią wtedy najlepiej użyć masy klejącej, którą rozprowadza się na styropapę. Stronę, którą pokrywa lepik należy docisnąć do powierzchni i boków płyt już ułożonych.

Ostatnim etapem, który kończy prace ociepleniowe jest zabezpieczenie całego podłoża warstwą papy tak zwanego wierzchniego krycia. Mamy do wyboru tradycyjna lub termozgrzewalną papę. Warto pamiętać że każdy produkt powinien być dopuszczony do stosowania.

Proces ocieplania płytami izolacyjnymi kończy się poprzez zabezpieczenie całej powierzchni warstwą papy wierzchniego krycia (termozgrzewalną lub tradycyjną) dopuszczoną do stosowania aprobatą techniczną.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie