Budując dom i powierzając poszczególne specjalistyczne prace fachowcom, na każdym kroku będziesz spotykać się z niewiele mówiącymi laikowi terminami. Jednym z nich jest kosz dachowy. Co mają na myśli wspominający o nim dekarze lub cieśle? To już wyjaśniamy w naszym poradniku.
Kosz dachu (dachowy) to element konstrukcyjny, który powstaje w miejscu, gdzie „spotykają się” dwie połacie dachowe. Jest to newralgiczna część dachu, która pełni bardzo istotną funkcję z punktu widzenia nie tylko estetki, ale też szczelności pokrycia dachowego.
Podstawową funkcją kosza dachowego jest odprowadzanie wody opadowej. Woda spływająca z połaci dachowych zbiera się właśnie w koszu, dlatego ten musi być szczelny i odpowiednio nachylony, aby zapobiec gromadzeniu się wody na połaci dachowej i powstawaniu przecieków.
Kosz dachowy zwyczajowo wykańcza się blachą, która zapewnia skuteczną ochronę przed przeciekaniem, a przy tym zapewnia bezproblemowy spływ wody w kierunku rynien. Jest przy tym odporna na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki pogodowe.
W koszu należy również uwzględnić izolację przeciwwilgociową oraz wentylację, co chroni dach przed pleśnią i grzybami oraz przekłada się na jego długowieczność. Dodatkowo należy zadbać o zabezpieczenie konstrukcji dachowej przed szkodnikami, jak kuny.
Pamiętajmy również, że kosz dachowy wymaga regularnego czyszczenia. Na jego końcu z czasem zaczną gromadzić się liście, gałązki, ptasie pióra etc., które powodują zatykanie odpływu wody. Trzeba je na bieżąco usuwać, aby zapobiec przeciekom.