Czym charakteryzuje się piec szamotowy do pizzy i czy warto go wybrać?

Mariusz Siwko
26.01.2022

Miłośnicy pizzy będą zachwyceni tym, co mogą uzyskać za pomocą pieca szamotowego opalanego drewnem. Pozwoli on na upieczenie pizzy zachwycającej niezwykłym smakiem i aromatem. Nie trzeba jednak szukać restauracji, która przygotuje pizzę w taki sposób, bo można wygospodarować nieco miejsca w przydomowym ogrodzie i postawić w nim swój własny piec do pizzy, chleba i rozmaitych dań. Stanie się oryginalną atrakcją na posesji, idealnie sprawdzi się podczas domówki. Goście będą zachwyceni możliwością zjedzenia posiłków przygotowanych w takim piecu. Nie ma w tym niczego skomplikowanego, wystarczy rozpalić ogień, po czym włożyć do komory produkty i poczekać, aż będą gotowe.

Piec szamotowy do pizzy czy warto w niego zainwestować?

Zaletą pieców do pizzy z cegieł szamotowych jest to, że pozwalają one na upieczenie niezwykle smacznych, aromatycznych i zdrowych posiłków. Nie służą wyłącznie do wypieku pizzy, będą idealne do przyrządzenia domowego chleba, dań rybnych, mięsnych, warzywnych. Piece szamotowe są uniwersalne, wielozadaniowe. Przygotowane w nich jedzenie jest pieczone naturalnym ciepłem pochodzącym ze spalania drewna. Nie dochodzi do bezpośredniego nagrzewania produktów, więc można liczyć na wysokie walory smakowe i zapachowe. Jeśli ktoś marzy o tym, aby z łatwością przygotować rozmaite posiłki w zdrowy sposób, to powinien pomyśleć nad piecem opalanym drewnem. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż piece chlebowe elektryczne i gazowe ze względu na mniejsze koszty eksploatacyjne. Można wobec tego liczyć na relatywnie szybki zwrot z inwestycji.

Wybudowanie pieca szamotowego do pizzy nie jest niczym skomplikowanym. Jest on dostarczany w zestawie, na który składają się gotowe elementy. Wystarczy je ze sobą połączyć zgodnie z załączoną instrukcją. Piec szamotowy do pizzy można wznieść samodzielnie lub powierzyć to zadanie fachowcom. Powstaje on z cegieł szamotowych, które łączy się z ognioodpornym cementem. Cegły są zarówno zwykłe, jak i ozdobne, więc można liczyć na wysokie walory estetyczne postawionego pieca. Zastosowanie maty z włókien ceramicznych sprawia, że piec ma świetną zdolność izolacyjną. Pokrywa się go także żaroodporną farbą. Prawdziwy płomień nadaje potrawom głęboki aromat. Piece, które powstały z cegły szamotowej są bardzo odporne na ściskanie. Materiał ten idealnie sprawdza się w przypadku urządzeń o dużych gabarytach.

Można mówić o niskim współczynniku liniowej rozszerzalności cieplnej, świetnym przewodnictwie cieplnym, doskonałych właściwościach akumulacyjnych. Cegła szamotowa jest ogniotrwała, niepodatna na ścieranie, o porowatej strukturze. Wchłania wodę, przez co zmniejsza wilgoć podczas pieczenia, dzięki czemu nie trzeba martwić się miękkim spodem pizzy. Jako że szamot jest naturalnym surowcem, to przekłada się to na gwarancję bezpiecznego dla zdrowia przygotowywania posiłków. Za piecem szamotowym przemawia wobec tego ekologia i biodegradowalność. Utrzymuje ciepło przez długi czas, dzięki czemu pizza pozostaje dłużej gorąca, a taka smakuje najlepiej. Piece szamotowe są bardzo wytrzymałe, przez co nie trzeba martwić się o uszkodzenia mechaniczne na skutek przypadkowego uderzenia łopatą podczas wkładania czy wyjmowania pizzy.

Podsumowując, do największych zalet pieca szamotowego do pizzy zalicza się:

• Wyjątkowy aromat i smak,
• Idealne wypieczenie pizzy,
• Możliwość przygotowania rozmaitych potraw,
• Krótki czas pieczenia,
• Niskie koszty eksploatacyjne,
• Wygoda użytkowania,
• Banalnie prosta obsługa,
• Łatwy i szybki montaż,
• Długie utrzymywanie ciepła,
• Możliwość ustawienia pieca wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz (ogród, taras itd.),
• Wysokie walory estetyczne,
• Zdrowa metoda obróbki termicznej,
• Solidność i wytrzymałość,
• Wysoka higiena,
• Wieloletnie użytkowanie,
• Możliwość samodzielnej budowy.

Piec szamotowy do pizzy cena różnych modeli

Ceny pieców szamotowych do pizzy są mocno zróżnicowane, wpływa na nie wiele czynników. Można kupić modele zarówno za mniej niż dwa tysiące złotych, jak i za kilka tysięcy złotych. Warto polować na okazje, szukać promocji, wyprzedaży. Do niewielkiego ogrodu wystarczający będzie piec o niedużych wymiarach. Nie warto jednak stawiać na najtańsze rozwiązanie, bo będzie to tylko pozorną oszczędnością. Dobrej jakości piec wykonany z wysokiej jakości materiałów, o solidnej konstrukcji, odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, jest długoterminową inwestycją. Posłuży użytkownikom przez wiele lat i nawet ich przeżyje, służąc wiernie kolejnym pokoleniom. Piec szamotowy wykonany z materiałów ogniotrwałych, cegieł szamotowych, pokryty materiałem izolacyjnym, wykończony dekoracyjnym tynkiem o właściwościach żaroodpornych, to koszt rzędu powyżej czterech tysięcy złotych. Sprawdzi się zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i w restauracji czy pizzerii.

Rozpiętość cenowa pieców szamotowych do wypieku pizzy i chleba jest bardzo duża. Najtańsze modele można kupić już za nieco ponad tysiąc złotych, z kolei najdroższe i profesjonalne piece mobilne to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Ekskluzywne modele o wysokich walorach estetycznych mają wysokie ceny. Dobrej jakości piec do pizzy opalany drewnem, wykonany w sposób tradycyjny przy użyciu materiałów akumulacyjnych i ognioodpornych, można kupić już za trzy tysiące złotych. W zestawie znajdują się kopuły, cegły i płytki szamotowe oraz tylna ściana bez otworu, drzwiczki. Jeśli ktoś szuka ekonomicznego rozwiązania, to może zdecydować się na mobilny piec do pizzy wykonany ze stali nierdzewnej, izolowany włóknem ceramicznym, wyposażony w gruby kamień do pieczenia. Ze względu na niewielkie wymiary jest w stanie uzyskać bardzo wysoką temperaturę w kilkanaście minut.

Partnerem artykułu jest firma kominkideluxe.pl, oferująca różne modele pieców do pizzy. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie