Czy warto zainwestować w mansardę?

Remigisz Szulc
30.07.2018

Słowo „mansarda” coraz rzadziej pojawia się w ogłoszeniach sprzedaży nieruchomości. Wiele, zwłaszcza młodszych osób, nie wie nawet, co to właściwie oznacza. Szybko wyjaśniamy. Mianem mansardy określamy mieszkanie z licznymi skosami, zwykle zlokalizowane na zaadaptowanym poddaszu kamienicy. Mansardy prezentują się niezwykle efektownie, ale czy to rzeczywiście dobry kierunek inwestycyjny?

Skosy wyglądają świetnie, ale bywają problematyczne

Zacznijmy od kluczowego wyróżnika mansard, czyli skosów. Choć są one bardzo modne i świetnie prezentują się w folderach projektantów wnętrz, to trzeba sobie zdawać sprawę, że skosy znacząco ograniczają funkcjonalność mieszkania. Będzie to istotny problem dla osób, które cenią sobie architektoniczny ład.

Pod skosami trudno jest zaaranżować w pełni użyteczną przestrzeń mieszkalną. Wymuszają one konieczność zamawiania zabudów meblowych na wymiar, co jest dość kosztowne. Nieliczne proste ściany znajdujące się w mieszkaniu automatycznie zostaną zaanektowane na kuchnię czy szafy garderobiane, a to może spowodować, że mieszkanie będzie się wydawać zagracone.

Bez projektanta ani rusz

Aby móc w pełni wykorzystać potencjał aranżacyjny mansardy, trzeba skorzystać z pomocy projektanta wnętrz. To z pewnością się opłaci, ale należy się tutaj liczyć z poważnym wydatkiem finansowym.

Projektant wnętrz przygotuje adaptację mieszkania tak, aby maksymalnie wykorzystać efektowne skosy i podkreślić wyjątkowość architektoniczną lokalu. Dzięki temu mieszkanie zachowa unikalny urok, ale jednocześnie będzie dostatecznie funkcjonalne.

Mansardy przyciągają młodych ludzi

Jeśli chodzi Ci po głowie zakup mansardy w celach czysto inwestycyjnych, np. pod wynajem, to pamiętaj, aby celować w młodą grupę docelową. Takie mieszkania cieszą się dużą popularnością wśród najemców, szczególnie studentów. Elementem przyciągającym jest nietuzinkowy wygląd lokalu, który kojarzy się ze swobodą i kreatywnością.

Tutaj jednak pojawia się istotny warunek: aby rzeczywiście czerpać zyski z wynajmu mansardy, musisz znaleźć mieszkanie w dobrej lokalizacji. Studentom i młodym ludziom zależy na bliskości rozrywek, wygodnym skomunikowaniu oraz łatwej dostępności obiektów kultury.

Konieczne wnikliwe sprawdzenie stanu lokalu

Klasyczne mansardy zwykle znajdują się na poddaszach wiekowych kamienic, co już samo w sobie może być potencjalnym źródłem problemów. Przed podpisaniem umowy zainwestuj w rzetelną analizę stanu technicznego lokalu, jak i budynku.

Szczególnie ważne jest sprawdzenie szczelności dachu oraz jakości izolacji skosów. Jeśli to zbagatelizujesz, możesz się liczyć z takimi niedogodnościami, jak wysokie koszty ogrzewania mieszkania czy notoryczne zacieki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie