Czy akumulatory żelowe są bezpieczne?

Piotr Kowalczyk
18.02.2022

Magazynowanie energii zawsze niosło za sobą pewne zagrożenia. Wynikały one z możliwości wystąpienia zwarcia, co w efekcie przekładało się na ryzyko pożaru. Elektrolit mógł też wydostać się z akumulatora, a samo ogniwo emitowało trujące i szkodliwe dla środowiska gazy. Tak było, dopóki nie powstały akumulatory żelowe. Ich konstrukcja nie pozwala wyciek elektrolitu – obecny jest on w urządzeniu pod postacią żelu. Czy rzeczywiście akumulatory żelowe są bezpieczne? Jakie warunki pracy trzeba im zapewnić?

Budowa i działanie akumulatorów żelowych

Dużo informacji na temat budowy oraz działania akumulatorów żelowych znajdziesz tutaj: https://wamtechnik.pl/produkty/technologie-litowe/akumulatory-litowe-li/. Ogniwa te stały się pewnego rodzaju fenomenem. Dzięki zastosowaniu w nich żelu, czyli substancji o innym stanie skupienia, całkowicie zostało wyeliminowane ryzyko wylania się elektrolitu.

Elektrolit w formie płynnej (silnie żrącej cieczy) szkodził nie tylko środowisku, ale mógł być niebezpieczny dla zdrowia i życia. Zmiana stosowanej technologii znacząco wpłynęła więc na bezpieczeństwo użytkowania ogniw.

Akumulatory żelowe są bateriami w pełni bezobsługowymi. Nie musisz kontrolować stanu elektrolitu, a także zgromadzonych w nich szkodliwych gazów.

Gdzie znajdą zastosowanie akumulatory żelowe? Służą one jako ogniwa zasilające dla wózków widłowych, rowerów elektrycznych oraz innych pojazdów. Powszechnie stosuje się je w branży energetycznej, przemysłowej i w urządzeniach oświetleniowych. Możesz je nabyć w sklepie WAMTECHNIK, gdzie znajdziesz szeroką ofertę oraz profesjonalne doradztwo.

Sprawdź również: Akumulatory Nerbo - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Bezpieczne użytkowanie akumulatorów żelowych

Akumulatory żelowe są jednymi z najbezpieczniejszych urządzeń służących do magazynowania energii. Pamiętaj jednak, że każde ogniwo, jeżeli nie jest prawidłowo użytkowane, może stwarzać zagrożenie. Niemniej, w przypadku akumulatorów żelowych jest ono znacznie niższe, niż w ich klasycznych odpowiednikach z płynnym elektrolitem.

Podstawą, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo korzystania z ogniw żelowych, jest oczywiście właściwe ich przechowywanie. Akumulator żelowy nie powinien być wystawiany na bezpośrednie działanie słońca. Przegrzanie może spowodować wybuch lub pożar.

Bezpieczne stosowanie akumulatorów żelowych wiąże się również z ich bezpośrednią izolacją od wszelkiego rodzaju materiałów płynnych, które przewodzą prąd. W przypadku bezpośredniego działania cieczy może bowiem dojść do porażenia użytkownika, a także uszkodzenia urządzenia zasilanego przez akumulator żelowy.

Czy akumulatory żelowe są więc bezpieczne? Tak – pod warunkiem użytkowania ich zgodnie z przeznaczeniem i w odpowiednich warunkach.

Najlepsze akumulatory żelowe

Jeżeli szukasz profesjonalnych, trwałych i efektywnych akumulatorów żelowych w dobrej cenie, odwiedź stronę https://wamtechnik.pl/. Doradcy techniczni pomogą Ci dobrać odpowiednie ogniwa, powiedzą, jak bezpiecznie je użytkować i wyjaśnią, dlaczego warto z nich korzystać.

Może Cię również zainteresować: Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe – gdzie są stosowane?

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.