Czosnki ozdobne - jak sadzić i dbać o te wyjątkowe rośliny cebulowe

Marek Szydełko
21.09.2021

Czosnki ozdobne to przykład roślin cebulowych, które zwracają uwagę dzięki unikatowym kwiatostanom. W przypadku większości odmian są one wyjątkowo okazałe, przypominające kolorowe kule umieszczone na wysokiej łodydze.

Skąd wynika popularność czosnków ozdobnych?

Dzięki oryginalnym kwiatostanom czosnki ogrodowe są widoczne już z daleka. Jak prawidłowo przeprowadzić sadzenie cebul? Kiedy przypada na to najlepsza pora? Co warto wiedzieć o uprawie i dalszej pielęgnacji? 

Czosnki ozdobne to rośliny, które pochodzą z wielu regionów świata. To powoduje, że można bez trudu znaleźć odmiany mrozoodporne, które z powodzeniem można uprawiać w naszym zmiennym klimacie. 

Dzięki relatywnie łatwej uprawie, zdolności do przetrwania zimy i efektownemu wyglądowi czosnki ozdobne cieszą się coraz większą popularnością. Różnorodne odmiany zapewniające zróżnicowane kolorystycznie kwiatostany sprawiają, że czosnek ozdobny znajdzie swoje miejsce w wielu ogródkach. 

Doskonale sprawdzą się jako pojedyncze kwiaty ulokowane w różnych miejscach. Pojedyncze liście zdobiące rurkowaty pęd to jeden z elementów wyróżniających te rośliny. 

Główną ozdobą jest jednak kulisty i okazały kwiatostan. Jakościowe cebule czosnków są dostępne na https://cebule-kwiatowe.pl/allium-czosnek/, który od lat wyposaża entuzjastów ogrodnictwa w dorodne cebule wybranych roślin.

Kiedy sadzić cebule czosnków ozdobnych?

Najlepsza pora na sadzenie czosnków przypada jesienią, na przełomie września i października, aby cebule zdążyły ukorzenić się w gruncie przed nadejściem zimy. W przypadku czosnków ozimych można przystąpić do sadzenia w okresie marca/kwietnia. 

Cebule należy umieścić na takiej głębokości, która będzie odpowiadać dwukrotności jej średnicy. 

Aby zapobiec zagęszczaniu się tych roślin można je wykopywać co kilka lat - najlepiej przystępować do tego wraz z nadejściem lata. Z powodzeniem mogą też pozostać w jednym miejscu, aby odradzać się co roku i zachwycać swoim wyglądem.

Dobre praktyki dotyczące uprawy czosnków ozdobnych

Podłoże powinno być przepuszczalne, najlepiej piaszczysto-gliniaste. Czosnki ozdobne powinno się ulokować w miejscach nasłonecznionych - w przypadku umieszczania ich na zacienionym stanowisku czosnki będą mniej efektowne. 

Aby wspomóc rozwój tych roślin warto je systematycznie podlewać oraz sięgać po wieloskładnikowy nawóz, wystrzegając się jednak nadmiaru azotu. Wysokie odmiany czosnków wymagają większej troski niż niskie odmiany.

Gdy nadejdzie czas usychania kwiatostanów czosnków należy je zerwać lub ściąć razem z łodygami. Ususzone czosnki będą świetnie prezentować się także w ramach bukietów w wazonie. Przed nadejściem zimy warto okryć glebę warstwą ściółki.

Popularne odmiany czosnków 

Podczas szukania odmian czosnków do przydomowego ogródka warto kierować się takimi aspektami jak np. długość okresu wegetacji, wysokość łodyg czy kolor kwiatostanów. Niektóre czosnki nie wytwarzają kwiatostanów - te odmiany są jednak mniej popularne.

Czosnek Gladiator

Czosnek Gladiator zachwyca okazałymi, fioletowymi kulami w fazie rozkwitu. Kwiatostany mogą osiągać w tej odmianie nawet 30 cm średnicy! Intensywny fiolet w zestawieniu z długą łodygą tworzy naprawdę niespotykane połączenie. 

Soczyście zielone liście zaczynają nabierać żółtej barwy, a następnie obumierać przed fazą kwitnienia. Gladiator jest chętnie wykorzystywany do sadzenia na rabatach, a fioletowe kwiatostany są wyjątkowo trwałe - utrzymują się nawet przez okres kilku tygodni!

Czosnek Główkowaty Shearocephalon

Czosnek Główkowaty Shearocephalon jest mniej okazały niż przedstawiony poprzednik - kwiatostany mogą osiągać tu średnicę ok. 4 cm. 

Mimo niewysokich łodyg równie skutecznie przykuwa wzrok z uwagi na niespotykaną budowę oraz zabarwienie, które ewoluuje wraz z kolejnymi etapami kwitnienia. 

Na początku kwiatostany są zielone - z czasem zaczyna przybierać różowo-fioletowe odcienie. Dla wzmocnienia efektów wizualnych poleca się sadzić je w grupach.

Czosnek Sztyletowy Siculum

Czosnek Sztyletowy Siculum bywa też nazywany Miodową Lilią z uwagi na to, że nektar tej rośliny działa jak wabik na motyle i pszczoły.  Przykuwa wzrok kwiatostanami przypominającymi luźne baldachy. 

Te dwubarwne kwiaty w naturalnych warunkach występują w obszarze Morza Śródziemnego. Kremowe płatki tej odmiany są upiększone bordową poświatą. Miodowa Lilia może osiągnąć do metra wysokości.

Czosnek Ostrowskiego (Oreophilum)

Czosnek Ostrowskiego (Oreophilum) to kolejny przykład efektownej odmiany czosnku, która świetnie będzie uzupełniać pozostałe rośliny ogrodowe, osiągając przy tym ok. 30 cm wysokości. 

To, co wyróżnia czosnek Ostrowskiego to liczne drobne kwiaty o różowej barwie, które wydzielają przyjemny zapach. Doskonale sprawdzi się w roli kwiatów ciętych, jak i suszonych bukietów.

Allium Giganteum, czyli czosnek Olbrzymi

Giganteum, czyli czosnek Olbrzymi to przykład wysokiej odmiany czosnku ozdobnego, który zamyka to zestawienie. Może osiągnąć nawet 150 cm wysokości - same kwiatostany nie są równie okazałe, osiągają bowiem ok. 13 cm średnicy. 

Sam kolor jest na tyle intensywny, że Giganteum warto posadzić w gęstych skupiskach, aby zintensyfikować efekt wizualny.

Czosnki ozdobne mogą tworzyć ciekawe kompozycje na rabatach i innych ogródkowych aranżacjach. Dzięki różnorodności dostępnych odmian można wyposażyć się w odmiany zarówno wysokie jak i karłowate w zależności od wizji ogrodnika.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie