Co wpływa na jakość skarpet?

Andrzej Winnicki
09.02.2022

Skarpetki to element ubioru, który w męskim świecie uchodzi za mało istotny. Nawet w przypadku, w którym ktoś wkracza w kanony klasycznej elegancji, to i tak na pierwszym miejscu zawsze będą skórzane buty, idealnie skrojony garnitur oraz piękny jedwabny krawat. Jednak detale, prędzej czy później, nabiorą znaczenia, a skarpety staną się stylowym dodatkiem. Warto więc, aby wybrać te, które cechują się dobrą jakością. 

Rodzaj i jakość przędzy — istotny czynnik podczas wyboru

Głównym elementem wysokiej klasy skarpet jest dobra przędza. Zawartość naturalnych włókien powinna być jak największa — potwierdzi to każda renomowana hurtownia dzianin. Wełna, jedwab, bawełna, kaszmir – to właśnie ich właściwości zapewniają towarzyszące stopom uczucie miękkości oraz delikatności. Wraz ze unikalnością odmiany wzrasta przyjemność doznań dla skóry. Niestety, same naturalne włókna nie są jednoznaczne z dobrą jakością skarpet, ponieważ modele o składzie 100% bawełna można kupić za jedynie kilka złotych na bazarze, a ich jakość nie należy do najlepszych. Można też wydać kilkadziesiąt euro za perę skarpet z wyselekcjonowanej przędzy, których jakość będzie skrajnie inna.

Hurtownia dzianin zdradza czynnik wpływający na jakość skarpet

Hurtownia dzianin to miejsce, które nie tylko zajmuje się sprzedażą materiałów, ale również może doradzić co do jakości konkretnych dzianin i tkanin. Tak więc szukając odpowiedzi na pytanie dotyczące jakości skarpet, w tym miejscu można uzyskać jasną i klarowną odpowiedź — poza jakością materiału ważne jest także dopasowanie modelu do stopy. Porządna skarpeta powinna ściśle przylegać do nogi na całej długości oraz nie opuszczać się podczas chodzenia. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rozmiar, gdyż jedynie właściwie dobrany zapewnia nienaganny wygląd przez cały dzień i komfort. Na rynku można dokonać zakupu skarpet tzw. one size, jednak nie są one najlepszym rozwiązaniem. Lepiej wypadają marki, które posiadają swoją paletę rozmiarów o wiele bardziej rozbudowaną. Większy wybór to zawsze większe prawdopodobieństwo właściwego dopasowania.

Zdolność skarpet do pozostawania w konkretnym miejscu zależy także od ich elastycznej siły i długości. Podkolanówki znacznie lepiej leżą oraz nie mają tendencji do zsuwania się. Nieregularny kształt łydki może sprawiać, iż w niektórych miejscach ściągacz będzie łatwiej opadać. W tym przypadku niezastąpiony jest elastan. Właśnie dzięki niemu mężczyźni mogli zrezygnować z noszenia specjalnych podwiązek do skarpet, które niegdyś stanowiły obowiązkowe akcesorium każdego dżentelmena. Konstrukcja ściągacza i syntetyczny dodatek powinny być dobrze wyważone, gdyż zbyt mocny uścisk może przyczynić się do pojawienia się dyskomfortu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie