Co warto zrobić przy okazji remontu domu?

Jerzy Biernacki
28.10.2019

Przeciętna polska rodzina przeprowadza remont wnętrza co 6-7 lat. Jest to okres, w którym na ścianach widać już wyraźne zabrudzenia, a niektóre elementy wykończeniowe po prostu przestają cieszyć oko czy spełniać swoje funkcje. Remont to poważne i stresujące wyzwanie, dlatego warto go wykonać porządnie. Dobrym pomysłem będzie też przeprowadzenie kilku istotnych zmian, na które nie można sobie pozwolić w normalnym trybie. O jakich zmianach mowa? Wyjaśniamy w naszym poradniku.

Przeniesienie grzejników

Jest to dość poważna operacja, którą zdecydowanie zalecamy wykonać właśnie przy okazji remontu, za jednym bałaganem. Przeniesienie grzejników czy pojedynczego grzejnika może być konieczne, aby możliwe było wprowadzenie zmian we wnętrzu, np. wykonanie zabudowy kuchennej. Doświadczona ekipa remontowana nie będzie mieć z tym problemu, oczywiście o ile pracuje w niej hydraulik.

Przy okazji remontu można także wykonać dodatkowe podejścia grzejnikowe. Jest to zalecane w sytuacji, gdy w danym pomieszczeniu nie daje się uzyskać komfortowej temperatury.

Zmiany w oświetleniu

Źle zaprojektowane oświetlenie jest zmorą polskich domów i mieszkań. Przyzwyczailiśmy się do schematu wieszania jednej lampy na środku sufitu i stosowania lampek przenośnych, co jednak trudno uznać za komfortowe, a tym bardziej estetyczne. Dlatego przy okazji remontu zdecydowanie zalecamy zlecenie wykonania projektu oświetlenia, co oczywiście będzie się wiązać z koniecznością rozprowadzenia nowych instalacji elektrycznych.

Ukrycie przewodów w ścianie

Czas najwyższy pożegnać nieestetyczne kable, które zwisają z telewizora i walają się za szafką RTV lub są niedbale poukrywane pod listwami przypodłogowymi. Miejsce przewodów jest w ścianie – dzięki temu pomieszczenie wydaje się lepiej zorganizowane i nowocześniejsze. Spokojnie: zawsze zachowujesz dostęp do kabli, bo prowadzi się je w specjalnych korytkach. W ścianie ukrywamy zarówno przewody telewizyjne, jak i np. głośnikowe.

Wymiana okien

Jest to bardzo brudna robota, bo wiąże się z kuciem tynku, zrywaniem parapetów i ogólnym bałaganem. Dlatego jeśli w Twoim domu wciąż są okna starego typu, które generują duże straty ciepła, zalecamy ich wymianę. Wówczas ekipa remontowa obrobi wnęki okienne, osadzi parapety i po wymianie nie będzie śladu.

Zobacz też: Okna plastikowe - jak je wybrać?

Wszystkie te pracy łączy jedno: wymagają narobienia niezłego bałaganu. Lepiej więc przeprowadzić je na etapie zaplanowanego wcześniej remontu i dzięki temu mieć problem z głowy.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie