Co nie działa na kreta w ogrodzie?

Piotr Kowalczyk
26.02.2024

Obecność kreta to dramat ogrodnika. Ten pożyteczny zwierzak w krótkim czasie może dosłownie zrujnować trawnik i rabaty, dlatego większość właścicieli przydomowych ogrodów chce się go jak najszybciej pozbyć, korzystając przy tym z wielu popularnych metod. Część z nich nie przynosi spodziewanych rezultatów, czyli szkoda na nie czasu. Sprawdź, co nie działa na kreta w ogrodzie.

Domowe środki

Czyli m.in. fusy z kawy, skórki z cytrusów, czy nawet ludzkie i psie włosy nie zdają egzaminu. Nie ma żadnych wiarygodnych dowodów na to, że te rzeczy działają na kreta odstraszająco.

Ultradźwięki

W marketach i w Internecie można kupić urządzenia emitujące ultradźwięki, które są reklamowane jako skuteczny sposób na odstraszenie kretów. Okazuje się jednak, że kret bardzo szybko przyzwyczaja się do emitowanych dźwięków i przestaje na nie reagować.

Pułapki na krety

Stosowanie pułapek może być trudne i nie zawsze skuteczne, szczególnie jeśli nie są one odpowiednio ustawione lub jeśli krety szybko je zidentyfikują i zaczną unikać tych obszarów.

Woda

Zalanie krecich korytarzy wodą jest często praktykowane i na krótką metę może pomóc, natomiast nie jest to metoda przynosząca trwałe rezultaty.

Zapachy

Użycie mocnych zapachów np. naftaliny czy olejków eterycznych może pomóc, natomiast doświadczenie pokazuje, że kret prędzej czy później wróci w to samo miejsce.

Pamiętajmy również, że krety są częścią naturalnego ekosystemu i odgrywają ważną rolę w aeracji gleby oraz kontroli populacji niektórych szkodników. Nie wolno więc robić im krzywdy. Wszelkie metody pozbycia się kreta z ogrodu powinny mieć charakter humanitarny. Naprawdę skuteczne może być np. zastosowanie siatki na krety przed wysianiem trawnika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie