Chodnik dywanowy w kuchni - zalety i wady posiadania chodnika kuchennego

Remigisz Szulc
10.02.2021

Historia kuchennych dywanów jest dość zawiła. Niegdyś były one elementem wręcz obowiązkowym - zasłaniały nieestetyczną podłogę. Podatne na gromadzenie brudu i powstawanie plam odeszły jednak w zapomnienie. Dziś wracają do łask, wzbudzając wiele emocji. Tymczasem umiejętnie dobrany do wnętrza dywanik kuchenny może okazać się naprawdę praktycznym i estetycznym rozwiązaniem. Czy warto kupić dywan do kuchni? Jaki chodniczek do kuchni wybrać? Podpowiadamy!

Chodnik dywanowy w kuchni - zalety

Chodniki kuchenne zdają się mieć więcej przeciwników niż zwolenników, tymczasem liczba ich zalet znacznie przewyższa wady. Wierzymy, że praktyczne i estetyczne walory dywanu do kuchni mogą przekonać największych sceptyków! Ale od początku… W zależności od naszych potrzeb i preferencji, w kuchni spędzamy kilka lub kilkanaście godzin tygodniowo. Przygotowywaniem posiłków zajmujemy się w większości na stojąco. Stawianie stóp na twardych kafelkach nie jest jednak ani przyjemne, ani zdrowe. Przede wszystkim długotrwale obciąża partie kręgosłupa - te, zmęczone codzienną pracę, stają się bardziej podatne na rozmaite dolegliwości i kontuzje.

Zimne kafelki, zwłaszcza jesienią i zimą, odbierają też całą przyjemność z pichcenia. Przyjemny dla stóp dywan, umieszczony wzdłuż szafek kuchennych, odciąży kręgosłup i zapewni ciepło stopom. Może nas przy tym uchronić przed ewentualnym urazem, do jakiego może doprowadzić upadek na śliskiej podłodze. Chodniki kuchenne są jednak nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim estetyczne. Tak jak w każdym wnętrzu, skutecznie ocieplają wnętrze i nadają mu przytulnego charakteru. Stanowią tani i sprawdzony sposób na udekorowanie przestrzeni, która aż zachęca do wspólnego gotowania i spożywania posiłków. Dywan kuchenny, dosłownie, wraca na salony - pełniąc rolę łącznika między kuchnią a pomieszczeniem wypoczynkowym. To jednak nie koniec zalet chodników do kuchni. Niepozorne wykładziny mogą pomóc w wygłuszeniu kuchennych hałasów, zapewniając tym samym komfort domownikom. Uchronią też podłogę przed zniszczeniem na skutek upadku szklanki czy talerza. Przysłonią również wyeksploatowane elementy podłogi, co stanowi świetną alternatywę dla kosztownego remontu.

Chodnik dywanowy w kuchni - wady

Kuchnia to wyjątkowe miejsce w domu - gotowaniu, pieczeniu i smażeniu często towarzyszy spory chaos. Przygotowywanie posiłków oznacza mniejszy lub większy bałagan, z powodu którego dywanik kuchenny może wydawać się kiepskim pomysłem. W końcu znacznie szybciej i wygodniej jest nam odkurzyć lub przemyć zabrudzoną podłogę niż zmagać się z plamami na chłonącym wilgoć i zapachy dywanie. Pamiętajmy jednak, ze kuchnia kuchni nierówna - w przestronnym wnętrzu ozdobny i praktyczny dywan wcale nie musi znajdować się tuż przy „brudnym” blacie roboczym czy kuchence. Co więcej, niektóre plamy, jak choćby po winie czy tłuszczu, mogą okazać się kłopotliwe również na fugach kuchennych płytek czy drewnianej podłodze.

W skrajnych przypadkach może dojść do trwałego uszkodzenia podłogi, której wymiana stanowi nie lada problem. Poza tym, wiele dywanów można bez obaw prać w pralce, pozbywając się tym samym zabrudzeń i oszczędzając czas na mycie gołej podłogi. Miłośnicy kuchennych eksperymentów muszą jednak pamiętać, że dywan kuchenny wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która uchroni go przed utratą estetycznego wyglądu. W przypadku wszelkich plam trzeba działać natychmiast, nim dojdzie do ich utrwalenia i zniszczenia wykładziny. A co z podwijaniem się dywanu? Wizja potknięcia się w ciasnej kuchni może wydawać się dość groźna, ale bez obaw. Dostępne na rynku chodniki kuchenne wyposażone są w specjalny antypoślizgowy spód, który zapobiega przesuwaniu się chodniczka i zapewnia jego idealne przyleganie do podłoża.

Chodnik dywanowy do kuchni - jak wybrać odpowiedni?

Dobrze dobrany chodnik dywanowy jest praktycznie pozbawiony wad. Warunki panujące w kuchni determinują elementy, jakie warto wziąć pod uwagę przy jego zakupie. Przede wszystkim, powinna cechować go podwyższona odporność na zabrudzenia, o które tak łatwo podczas gotowania. Za najbardziej praktyczne uznawane są dywany syntetyczne o krótkim runie, które można prać w pralce. Okruszki, które zgromadzą się między włóknami, wystarczy wytrzepać na balkonie lub odkurzyć. Dywany z długim runem, zwłaszcza typu shaggy, zupełnie się nie sprawdzą - resztki jedzenia wdeptane we włosie są nieestetyczne i niehigieniczne.

Nie bez znaczenia jest też kolor chodnika do kuchni - na wielokolorowych i wzorzystych wykładzinach wszelkie plamy będą mniej widoczne. Jasne, jednolite dywany tylko podkreślą powstałe zabrudzenia. Zwróćmy też uwagę na spód dywanu, który nie może być zbyt śliski. Z uwagi na dość duże ryzyko zaplamienia, niewskazane jest układanie dywanu na całej powierzchni podłogi. Znacznie lepszym rozwiązaniem są mniejsze dywany, które można swobodnie przenosić w zależności od aktualnych potrzeb. W ofercie wielu producentów, w tym również w sklepie z chodnikami do kuchni Dywanopol, znaleźć można specjalne dywany stworzone z myślą o pomieszczeniu będącym sercem każdego domu i mieszkania. To przede wszystkim modele wykonane z odpornej na zabrudzenia i łatwej w czyszczeniu przędzy syntetycznej. Szeroka gama wzorów i kolorów pozwala dopasować idealny chodnik do kuchni - praktyczny, estetyczny i wytrzymały zarazem.

Zdjęcie w artykule pochodzi ze strony: https://sklep.dywanopol.pl

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie