Chcesz wynająć swoje mieszkanie na biuro? Tego musisz dopilnować

Piotr Kowalczyk
29.01.2018

Wynajmowanie mieszkania jest bardzo dobrym sposobem na dodatkowy zarobek. Nie zawsze jednak udaje się znaleźć lokatorów, którzy będą skłonni zapłacić oczekiwany czynsz. Wówczas warto zainteresować się opcją wynajęcia lokalu firmie. Wielu przedsiębiorców szuka mieszkań, w których mogliby prowadzić swoje biura. Główną motywacją jest większa dostępność – w niektórych miastach po prostu brakuje typowych przestrzeni biurowych. Jeśli myślisz o wynajęciu swojego mieszkania na biuro, to najpierw przeczytaj nasz poradnik. Zdradzamy w nim szczegóły, których należy dopilnować.

Poinformowanie sąsiadów

Zacznij od sprawdzenia, czy przypadkiem wspólnota mieszkaniowa w swoim statusie nie zakazuje wynajmowania mieszkań na cele komercyjne. Takie zapisy są dziś niestety normą, bo mieszkańcy obawiają się, że będą mieć za ścianą np. agencję towarzyską. Możesz jednak negocjować. Jeśli pisemnie zobowiążesz się do wynajęcia mieszkania na cele prowadzenia nieuciążliwej działalności gospodarczej (biuro rachunkowe, agencja reklamowa), to jest szansa, że przekonasz sąsiadów.

Koniecznie poinformuj też wszystkich sąsiadów o tym, że mieszkanie będzie wynajmowane przez firmę. Dzięki temu nie będą zaskoczeni, że po klatce schodowej ciągle kręcą się obcy ludzie.

Regulamin

Jeszcze przed podpisaniem umowy z firmą koniecznie stwórz regulamin wynajmu mieszkania. Wypisz w nim wszystkie kluczowe zobowiązania, jakie bierze na siebie najemca. Powinny to być m.in.:

  • Dbanie o przestrzeń wspólną,
  • Kulturalne zachowanie,
  • Przestrzeganie zasad narzuconych przez wspólnotę mieszkaniową,
  • Zachowanie ciszy nocnej.

Pamiętaj, że firma będzie korzystać z lokalu przez cały dzień, często także w nocy, dlatego jej działalność może być dość uciążliwa dla starszych sąsiadów czy matek z małymi dziećmi. Wybierz zatem przedsiębiorcę, którego działalność nie wymaga zbyt głośnego zachowania.

Parking

Dostępność bezpłatnych miejsc parkingowych znacząco zwiększy atrakcyjność Twojego mieszkania w oczach potencjalnych najemców. Firmy będą oczekiwać minimum 2 miejsc, najlepiej znajdujących się bezpośrednio pod budynkiem. Jeśli nie możesz ich zapewnić, to przynajmniej wskaż najbliższy darmowy parking.

Zwróć najemcy uwagę, aby nie parkował swoich samochodów na fragmentach zieleni i nie blokował możliwości wjazdu i wyjazdu innym mieszkańcom. W przeciwnym razie masz gwarancję sąsiedzkiego konfliktu, bo to w końcu Ty odpowiadasz za swoich najemców.

Wynajęcie mieszkania na biuro może być bardzo dobrym sposobem na solidny, comiesięczny dochód. Dotyczy to nawet małego lokalu, w którym nie da się wydzielić jednego otwartego pomieszczenia. Takie mieszkanie będzie się świetnie nadawać do wynajęcia go przedsiębiorcy prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą, który po prostu potrzebuje spokojnego miejsca do pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie