Cegła we wnętrzu: modny akcent stylistyczny

Mariusz Siwko
21.10.2019

Trendy w wystroju wnętrz zmieniają się niemal z roku na rok, ale niektóre rozwiązania pozostają modne latami. Śmiało można do nich zaliczyć cegłę, która świetnie pasuje do wnętrz urządzonych w różnym stylu. Atutem tego detalu jest fakt, iż można go z łatwością wprowadzić np. do salonu czy kuchni, nie wydając przy tym fortuny. Garść inspiracji znajdziesz w naszym poradniku.

Do jakiego stylu pasuje cegła?

Dużym atutem cegły jest to, że nie da się zaszufladkować tego elementu wystroju. Do niedawna z góry uznawano, że cegła pasuje tylko do wnętrza urządzonego w stylu rustykalnym lub loftowym. Obecnie jednak mamy tak szeroki wybór zarówno faktur, jak i kolorów, że bez problemu można dopasować cegłę także do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, skandynawskich, hygge czy nawet glamour.

Rada

Cegła jest bardzo wyrazistym materiałem wykończeniowym. Istnieje więc ryzyko, że zdominuje wnętrze. Powinni na to uważać szczególnie właściciele małych mieszkań, gdzie znacznie lepiej prezentują się detale z cegły, a nie np. całe ściany.

Sposoby na cegłę we wnętrzu

Wbrew pozorom ceglane elementy wystroju wcale nie muszą być wykonane… z cegły. Obecnie w sklepach budowlanych i dekoracyjnych można znaleźć bardzo praktyczne płytki gipsowe, które do złudzenia przypominają tradycyjną cegłę. Będzie to idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy:

  • Ściana, do której ma zostać przyklejona cegła, ma niską nośność (np. jest wykonana z płyt GK);
  • Inwestorzy nie mogą sobie pozwolić na zbyt duży wydatek;
  • Istnieje prawdopodobieństwo, że ceglana ściana będzie w przyszłości przemalowywana na inny kolor – płytki doskonale się do tego nadają;

Płytki gipsowe imitujące cegłę można kupić już za około 30 złotych za metr kwadratowy. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt fugi oraz kleju montażowego.

Jeśli nie płytki, to oczywiście można zdecydować się na prawdziwą cegłę. W najlepszej sytuacji są osoby, które mieszkają w domu lub mieszkaniu wymurowanym właśnie z tego materiału. Wówczas wystarczy tylko odkryć cegłę spod warstwy tynku, odnowić ją (np. impregnatem) i można się już cieszyć efektowną ścianą.

Jeśli powyższe rozwiązanie nie wchodzi w grę, to pozostaje tylko zakup cegły. Tutaj szczególnie warto zainteresować się cegłą z rozbiórek, która często jest oferowana w bardzo atrakcyjnych cenach (choć z reguły wymaga samodzielnego oczyszczenia).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie