Budujesz dom przy ruchliwej ulicy? Sprawdź, jak ograniczyć hałas

Maciej Piwowski
14.07.2021

Zakup działki budowlanej przy ruchliwej ulicy nie jest oczywiście idealnym rozwiązaniem, natomiast ma swoje plusy – przede wszystkim takie działki są znacznie tańsze, a ponadto z reguły zyskujemy bezproblemowy dostęp do wszystkich mediów. Największym problemem na dłuższą metę okaże się hałas, który na szczęście można ograniczyć już na etapie budowy domu. Jak? Wykorzystaj nasze wskazówki.

Izolacja z wełny kamiennej

Wełna kamienna nie tylko świetnie izoluje termicznie, ale też akustycznie. Jako jedyna spośród popularnych materiałów do izolacji ścian i dachu ma właściwości wygłuszające, dlatego sprawdzi się dużo lepiej niż standardowy styropian. Wykonanie izolacji z wykorzystaniem wełny kamiennej będzie droższe, natomiast po wprowadzeniu się pogratulujesz sobie tej decyzji – wełna znacząco ograniczy poziom hałasu docierającego do wnętrza budynku z ruchliwej ulicy.

Dobra stolarka okienna i drzwiowa

To podstawa, dlatego nie powinieneś szukać oszczędności ani na oknach, ani na drzwiach. Jeśli budujesz dom z poddaszem użytkowym, to nie zapomnij o kupieniu okien dachowych charakteryzujących się dobrymi parametrami w zakresie dźwiękoszczelności.

Rada

Jeśli nie masz jeszcze konkretnego projektu domu, to postaw na taki, który od strony sąsiadującej z ruchliwą ulicą posiada jak najmniej otworów okiennych i drzwiowych.

Część dzienną budynku zaplanuj z tyłu domu

Obecnie na rynku można znaleźć tak wiele projektów domów jednorodzinnych, że raczej nie powinno być problemu z tym, aby zafundować sobie salon, kuchnię czy sypialnie w tej części budynku, która jest najbardziej oddalona od ruchliwej ulicy.

Z przodu natomiast zaplanuj pomieszczenia, w których i tak rzadko przebywasz, najlepiej: garaż, kotłownię, spiżarnię, ewentualnie gabinet.  

Nie zapomnij o wysokich i gęstych nasadzeniach

Na etapie planowania ogrodu zadbaj o to, aby od strony ruchliwej ulicy zasadzić wysoką roślinność – najlepiej drzewa z rozłożystymi koronami, które w naturalny sposób osłonią budynek od hałasu i kurzu. Warto również pomieszać roślinność liściastą i iglastą, by zyskać całoroczną ochronę przed niekorzystnymi czynnikami.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.