Zakup działki budowlanej przy ruchliwej ulicy nie jest oczywiście idealnym rozwiązaniem, natomiast ma swoje plusy – przede wszystkim takie działki są znacznie tańsze, a ponadto z reguły zyskujemy bezproblemowy dostęp do wszystkich mediów. Największym problemem na dłuższą metę okaże się hałas, który na szczęście można ograniczyć już na etapie budowy domu. Jak? Wykorzystaj nasze wskazówki.
Wełna kamienna nie tylko świetnie izoluje termicznie, ale też akustycznie. Jako jedyna spośród popularnych materiałów do izolacji ścian i dachu ma właściwości wygłuszające, dlatego sprawdzi się dużo lepiej niż standardowy styropian. Wykonanie izolacji z wykorzystaniem wełny kamiennej będzie droższe, natomiast po wprowadzeniu się pogratulujesz sobie tej decyzji – wełna znacząco ograniczy poziom hałasu docierającego do wnętrza budynku z ruchliwej ulicy.
To podstawa, dlatego nie powinieneś szukać oszczędności ani na oknach, ani na drzwiach. Jeśli budujesz dom z poddaszem użytkowym, to nie zapomnij o kupieniu okien dachowych charakteryzujących się dobrymi parametrami w zakresie dźwiękoszczelności.
Rada
Jeśli nie masz jeszcze konkretnego projektu domu, to postaw na taki, który od strony sąsiadującej z ruchliwą ulicą posiada jak najmniej otworów okiennych i drzwiowych.
Obecnie na rynku można znaleźć tak wiele projektów domów jednorodzinnych, że raczej nie powinno być problemu z tym, aby zafundować sobie salon, kuchnię czy sypialnie w tej części budynku, która jest najbardziej oddalona od ruchliwej ulicy.
Z przodu natomiast zaplanuj pomieszczenia, w których i tak rzadko przebywasz, najlepiej: garaż, kotłownię, spiżarnię, ewentualnie gabinet.
Na etapie planowania ogrodu zadbaj o to, aby od strony ruchliwej ulicy zasadzić wysoką roślinność – najlepiej drzewa z rozłożystymi koronami, które w naturalny sposób osłonią budynek od hałasu i kurzu. Warto również pomieszać roślinność liściastą i iglastą, by zyskać całoroczną ochronę przed niekorzystnymi czynnikami.