Błędy przy zakładaniu trawnika: uniknij ich, by cieszyć się piękną murawą!

Andrzej Winnicki
03.02.2020

Trawnik to najbardziej uniwersalny i funkcjonalny element przydomowego ogródka. Wymaga mniej pielęgnacji niż np. rośliny rabatowe, jego widok działa kojąco, sprzyja rekreacji, zmusza też do zachowania aktywności fizycznej – chociażby w ramach koszenia. Mnóstwo osób może jednak tylko pomarzyć o tak idyllicznym obrazie. Problemy z murawą potrafią doprowadzić do szewskiej pasji, ale warto przy tym wiedzieć, że najczęściej mają one swoje źródło w błędach popełnionych na etapie zakładania trawnika. Te najpoważniejsze wymieniamy w naszym poradniku – zrób wszystko, aby ich uniknąć!

Niska jakość ziemi

Od tego wszystko się zaczyna. Wbrew często pojawiającej się opinii, murawa jest bardzo wymagająca pod względem jakości gleby. Na pewno nie będzie dobrze rosnąć w ziemi piaszczystej czy tym bardziej mocno zbitej, zawierającej sporo gliny – szkoda więc Twoich wysiłków. Jeśli konieczna okaże się wymiana gleby, to niestety trzeba będzie to zrobić.

Nieoczyszczona powierzchnia

Przed wysianiem trawnika bezwzględnie trzeba bardzo dokładnie oczyścić ziemię z różnych śmieci, kamieni, resztek szkła, chwastów oraz korzeni. Nie idź na łatwiznę i nie udawaj, że problemu nie ma. Fakt, takie oczyszczenie będzie bardzo czasochłonne i męczące, ale zaprocentuje w przyszłości.

Niedostateczne ubicie podłoża

Bardzo częsty błąd popełniany przez osoby, które samodzielnie zakładają przydomowy trawnik, a nie dysponują ciężkim i szerokim walcem. Bez takiego sprzętu nie da się praktycznie solidnie ubić podłoża, co będzie skutkować tworzeniem się dołków i nierównomiernym wzrostem trawy. Dlatego lepiej jest nawet wypożyczyć porządny walec np. w sklepie budowlanym.

Brak systemu automatycznego podlewania

Nie musi to być wcale super zaawansowany system. Warto jednak zainwestować w nawet najprostsze dostępne na rynku rozwiązanie, ponieważ zwolni ono właściciela z obowiązku ciągłego rozstawiania zraszaczy czy tym bardziej podlewania ręcznego. Podstawą uzyskania pięknego, zdrowego trawnika jest solidne nawadnianie, a bez systemu będzie o to bardzo trudno.

Nieodpowiedni gatunek trawy

Nieprzypadkowo na rynku jest dostępnych co najmniej kilkanaście gatunków traw. To wcale nie jest chwyt marketingowy. Rzeczywiście są gatunki, które np. lepiej radzą sobie w cieniu, w słońcu, są takie, które dobrze znoszą okresy suszy oraz takie, które bezwzględnie wymagają częstego i obfitego nawadniania. Dobierz gatunek pod kątem specyfiki Twojego ogrodu – m.in. jego skierowania względem stron świata.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie