Alternatywy dla nawozów trawnikowych

Remigisz Szulc
19.06.2024

Zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu, jednak wymaga to ogromu pracy i środków. Podstawowym kosztem właściciela jest woda do podlewania oraz zakup nawozów. Te sztuczne, typowo trawnikowe, dają szybki i spektakularny efekt, natomiast są drogie i nie pozostają bez wpływu na środowisko. Warto zatem wiedzieć, że istnieje dla nich szereg alternatyw, a te najciekawsze omawiamy w naszym poradniku.

Kompost

Kompost to nic innego jak organiczny materiał, który jest bogaty w składniki odżywcze. Można go kupować lub wyprodukować we własnym zakresie. Kompost poprawia strukturę gleby, zwiększa retencję wody i dostarcza trawnikowi niezbędnych mikro- i makroelementów.

Obornik

Obornik zwierzęcy (np. krowi, koński, kurzy) jest bogaty w azot, fosfor i potas. Trzeba go używać z umiarem, aby nie dopuścić do spalenia trawnika. Obornik, choć nieprzyjemnie pachnie, zapewnia dostawy kluczowych składników odżywczych, poprawia strukturę gleby i zwiększa jej żyzność.

Mączka kostna

Mączka kostna jest bogata w fosfor i wapń, a więc składniki istotne dla prawidłowego wzrostu trawy. Wspomaga rozwój korzeni, poprawia strukturę gleby, dlatego szczególnie dobrze sprawdzi się na podłożu ciężkim, gliniastym, słabo przepuszczalnym.

Mączka rybna

Jest bogata w azot, fosfor i mikroelementy, zapewnia trawnikowi azot w szybko i łatwo dostępnej formie, dzięki czemu murawa uzyskuje kolor głębokiej zieleni.

Popiół drzewny

Popiół, na przykład z grilla, jest bogaty w wapń, potas i inne mikroelementy, dodatkowo podnosząc pH gleby, co jest korzystne w przypadku kwaśnego podłoża.

Ścinki trawy

Naturalnym nawozem trawnikowym jest również sama trawa, która zawiera sporo azotu. Warto zatem zrezygnować z jej zbierania lub robić to tylko co któreś koszenie, jako podstawową metodę skracania stosując tzw. mulczowanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie