W wielu domach, szczególnie tych wybudowanych jeszcze w ubiegłym wieku, można znaleźć niezagospodarowane poddasza, które pełnią funkcję np. strychu, suszarni, graciarni etc. Taka przestrzeń zwykle po prostu się marnuje, a możną ją dość łatwo i niedrogo zaadaptować na cele mieszkalne – na przykład zaplanować tam sypialnie, dodatkową łazienkę, pomieszczenia użytkowe etc. Jeśli taki pomysł chodzi Ci od dłuższego czasu po głowie, to zanim zaczniesz go realizować zastanów się nad kilkoma kluczowymi kwestiami.
Na zaadaptowane poddasze trzeba się jakoś dostać, dlatego na dobry początek pomyśl o wydzieleniu klatki schodowej. Może być niestety problem ze znalezieniem dla niej miejsca, ale wygodną i dość atrakcyjną alternatywą mogą być schody samonośne, niewymagające konstrukcji betonowej, które np. umieścisz w salonie czy w kuchni.
Aby poddasze spełniało funkcję mieszkalną musi zapewniać wymagany komfort każdemu, kto na nim przebywa, a tym bardziej śpi. Dlatego już na etapie planowania adaptacji policz ilość potrzebnej wełny mineralnej do zaizolowania poddasza – powinna być ułożona między krokwiami dachowymi. Wełna to najlepszy wybór, ponieważ nie tylko izoluje termicznie, ale również akustycznie, co na poddaszu ma ogromne znaczenie (np. z uwagi na dźwięk padającego deszczu).
Pora przemyśleć kwestię doprowadzenia niezbędnych instalacji na poddasze. Jeśli obecnie jest to przestrzeń pozbawiona zarówno ogrzewania, jak i energii elektrycznej czy kanalizacji, to ten temat należy potraktować priorytetowo. Niestety, może się to wiązać z koniecznością kucia ścian i sufitów na parterze budynku, natomiast innego wyjścia po prostu nie ma. Na poddaszu musi być prąd, woda, ogrzewanie oraz kanalizacja (zwykle na wyższej kondygnacji planuje się łazienkę, aby nie było konieczności ciągłego schodzenia na dół budynku).
Najłatwiej będzie je uzyskać poprzez montaż okien dachowych – jest to szybsze, tańsze i prostsze rozwiązanie w porównaniu z wybiciem okien elewacyjnych, a tym bardziej wykonaniem lukarny. Pamiętaj natomiast, że przez okna dachowe poddasze będzie się bardzo szybko nagrzewać, dlatego niezbędne jest zapewnienie skutecznej wentylacji oraz rozmieszczenie okien w taki sposób, aby niekoniecznie znajdowały się od strony południowej.