5 maszyn niezbędnych w każdym zakładzie stolarskim

Remigisz Szulc
26.02.2021

Wyposażenie zakładu stolarskiego zazwyczaj obejmuje maszyny ręczne i takie, które są przeznaczone do automatycznej obróbki drewna. Wśród dziesiątek propozycji możesz natknąć się na frezarki, tokarki, piły, wiertarki, grubościówki oraz wiele innych. Czy potrzebujesz wszystkich? Przygotowaliśmy zestawienie 5 maszyn, które uznajemy za najpotrzebniejsze w stolarni.

1. Piły do warsztatu lub zakładu stolarskiego

Piła stołowa do drewna pozwala na niezwykle precyzyjne cięcie detali, aby uzyskać elementy idealne z założonym projektem. Jeżeli zajmujesz się obróbką również innych materiałów, np. metalu, PCV czy aluminium to wybierz sprzęt wielofunkcyjny. Pozwoli Ci wykonywać więcej prac przy zachowaniu bardzo dobrego tempa pracy i wysokiej wydajności. W piłach elektrycznych przydatną funkcją jest rozsuwany blat roboczy umożliwiający wygodne cięcie nawet większych kawałków drewna czy pilśni. Większość urządzeń można dodatkowo doposażyć lub ulepszyć, zmieniając np. tarczę.

2. Frezarki do produkcji mebli i nie tylko

To następny klasycznych dłut, które są wykorzystywane do obróbki skrawaniem. W wyniku ruchów obrotowych wykonywanych przez frez udaje się szybko, bardzo dokładnie i oszczędnie nadawać elementom drewnianym pożądane kształty. Najczęściej maszyna wykorzystywana jest w warsztatach, gdzie produkuje się meble. Umożliwia rowkowanie, krawędziowanie, żłobienie i zdobienie krawędzi profilami.

3. Szlifierki szerokotaśmowe

Do wykańczania elementów drewnianych służą szlifierki. Wygładzają one krawędzi detali, a także oczyszczają ich powierzchnie. W tej roli poradzą sobie szlifierki ręczne i bardziej zaawansowane szlifierki szerokotaśmowe. Są łatwe w użytkowaniu, a przy tym można je swobodnie kontrolować, regulując takie parametry pracy jak prędkość obrotów czy średnicę oscylacji.

4. Wiertarki warsztatowe stołowe

To sprzęt używany w domach, małych warsztatach i dużych stolarniach przemysłowych. Ze względu na mnogość zastosowań oraz mając na uwadze różne potrzeby klientów, producenci proponują kilka wersji wiertarek. W zakładzie stolarskim potrzebna będzie stacjonarna wiertarka punktowa, która pozwala na regulację głębokości wiercenia, dostosowanie prędkości oraz udaru. Dzięki temu z łatwością można dopasować styl pracy urządzenia do rodzaju obrabianego materiału, mając na uwadze jego gabaryty, grubość i kruchość.

5. Tokarki do obróbki wewnętrznej i zewnętrznej

Maszyny do obróbki wewnętrznej (wytaczania) i zewnętrznej (toczenia). Świetnie się nadają do modyfikowania kształtów w bryłach obrotowych – kul, wałków, gwintów. W zależności od wybranej wersji urządzenia, może ono ciąć w sposób kopiowy, wzdłużny lub kształtowy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie