10 porad, jak obniżyć koszt remontu mieszkania

Remigisz Szulc
03.10.2015

Remont mieszkania czy domu jest bardzo ciężką próbą dla właścicieli. Nie dość, że trudno przewidzieć końcowy efekt, to jeszcze nikt nie da nam gwarancji, że wybrana ekipa poradzi sobie z realizacją naszych założeń. Problemem – jak zawsze – okazują się także być pieniądze. Dlatego mamy dla Was 10 porad, jak obniżyć koszt remontu mieszkania, bez konieczności sięgania po najtańsze materiały budowlane. Zapraszamy.

Obniżyć koszty remontu mieszkania, ale nie rezygnując z jakości

W praktyce jest to największe wyzwanie, bo mało kto chciałby korzystać z tanich, brzydkich materiałów tylko po to, aby zaoszczędzić kilkaset złotych. Na szczęście w tej branży również istnieją złote środki. Oto nasze porady:

  1. Planuj, nie idź na żywioł – przede wszystkim remontu domu czy mieszkania nie powinniśmy realizować bez żadnego planu. Nie chodzi jednak tylko o określenie z grubsza, co chcemy zmienić, ale także o zaplanowanie wszystkich szczegółów. Jeśli celem remontu jest wymiana płytek w łazience, ustalmy od razu, czy przy okazji nie będziemy zmieniać oświetlenia czy rozmieszczenia punktów hydraulicznych.
  2. Korzystaj z Internetu – w sieci znajdziesz mnóstwo darmowych kalkulatorów budowlanych, dzięki którym można bardzo dokładnie określić całościowy koszt remontu, z uwzględnieniem także cen robocizny.
  3. Mierz skrupulatnie – większość materiałów wykończeniowych sprzedawana jest w metrach kwadratowych. Dlatego nie ma żadnego problemu, aby bardzo dokładnie zmierzyć pomieszczenie i w ten sposób nie kupować za dużo materiałów, które później będzie nam trudno zwrócić. Pamiętajcie jednak, aby do zmierzonej powierzchni dodać około 20% zapas na tzw. docinki.
  4. Poluj na promocje – remontu zwykle nie przeprowadza się spontanicznie, dlatego zazwyczaj mamy czas na wyszukiwanie materiałów budowlanych w dobrych cenach. Te naprawdę wysokiej jakości potrafią być solidnie przeceniane, szczególnie w okresie letnim. Warto wtedy śledzić oferty marketów budowlanych.
  5. Kupuj w sieci – w Internecie można kupić wszystko i zwykle taniej niż „w realu”. Dotyczy to także materiałów budowlanych, w tym płytek, paneli, klejów do glazury, elementów oświetleniowych itd. Coraz więcej e-sklepów oferuje również darmowy transport przy określonej wielkości zamówienia.
  6. Nie kupuj najtańszych materiałów – ich wybór jest tylko pozorną oszczędnością. Najtańsze panele zwykle wymagają wymiany już po 2-3 latach od ich położenia, a płytki są bardzo podatne na odpryskiwanie. Pamiętajmy, że najdroższa jest robocizna, dlatego warto wybierać takie materiały, które będą nam służyć w idealnym stanie jak najdłużej.
  7. Wybierz ekipę z polecenia – nawet to nie zagwarantuje nam sukcesu, ale znacznie jednak ogranicza ryzyko trafienia na partaczy. Nie warto zlecać remontu osobom pracującym na czarno, od których później nie wyegzekwujemy gwarancji. Zły wykonawca zmarnuje nam materiał, co znacznie podniesie ostateczny koszt remontu.
  8. Sam zostań majstrem – wiele prac remontowych jest na tyle łatwych, że z powodzeniem może je wykonać nawet laik. Współczesne farby mają znakomite właściwości kryjące i sprzyjają osobom, które wcześniej nie miały wałka w ręku. Spokojnie możemy też samodzielnie przyczepić listwy przypodłogowe czy powiesić karnisze, nie mówiąc już o końcowym sprzątaniu.
  9. Nie płać zaliczek na zakup materiałów – jeśli nasz przyszły wykonawca nie jest w stanie samodzielnie sfinansować zakupu niezbędnych mu do pracy materiałów (wałków, szpachelek, papierów ściernych), to lepiej od razu mu podziękować. Dużo lepszym systemem niż płacenie zaliczek jest rozliczanie się z wykonawcą za skończony i odebrany etap remontu.
  10. Szukaj kompleksowego wykonawcy – jeśli zdecydujemy się zatrudnić fachowców, którzy przeprowadzą cały remont mieszkania, to zwiększymy swoje szanse na wynegocjowanie dobrej stawki za wszystkie prace. Dodatkowo nie narażamy się na szukanie różnych ekip do przeprowadzenia poszczególnych prac i skorelowanie ich działań w jednym czasie, co zawsze jest bardzo trudne.

Stosując się do tych rad jesteście w stanie znacznie ograniczyć koszty remontu mieszkania czy domu. Pamiętajcie, że kluczowe znaczenie ma stanowczość i konsekwencja, zarówno w stosunku do wykonawców, jak i siebie podczas wybierania materiałów wykończeniowych. Powodzenia!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie