Zmiękczacz wody do domu z własną studnią? Jak najbardziej!

Jerzy Biernacki
31.05.2022

Czerpanie wody z własnego ujęcia do celów bytowych i spożywczych praktycznie zawsze wymaga zastosowania stacji uzdatniania. Jej podstawą jest odżelaziacz, natomiast wielu inwestorów decyduje się również na zakup automatycznego zmiękczacza wody. To bardzo dobry pomysł, o czym przekonujemy w naszym poradniku.

Zmiękczacze 3w1

Zacznijmy od tego, że na rynku są dostępne zmiękczacze mogące pełnić także funkcję odżelaziaczy i dodatkowo nieźle radzić sobie z usuwaniem nadmiaru manganu w wodzie. Takie stacje 3w1 są dobrym wyborem do uzdatniania średnio problematycznej wody. Trzeba natomiast pamiętać, że zawsze w pierwszej kolejności usuwana jest twardość, dlatego jeśli w wodzie znajduje się sporo żelaza i manganu, to skuteczność uzdatniania może być niewystarczająca.

Woda z własnego ujęcia zwykle jest bardzo twarda

Z problemem nadmiernej twardości wody borykają się praktycznie wszyscy właściciele przydomowych studni. Twardość, czyli po prostu stężenie jonów wapnia i magnezu, to zagrożenie dla urządzeń podłączonych do instalacji. Taka woda powoduje również powstawanie nieestetycznych, trudnych do usunięcia zacieków oraz podnosi koszty stałe – wymusza używanie większej ilości środków chemicznych do prania, zmywania, kąpieli etc.

Skuteczna ochrona urządzeń podłączonych do instalacji wodnej

Najważniejszym argumentem przemawiającym za zastosowaniem zmiękczacza wody w instalacji zasilanej wodą z własnej studni jest właśnie konieczność ochrony urządzeń – w tym pralki, zmywarki, suszarki elektrycznej, grzejników oraz kotła grzewczego. Zagrożeniem dla tych sprzętów jest wytrącający się kamień kotłowy, stopniowo zwężający światło rur oraz uszkadzający elementy grzewcze. Zakup zmiękczacza stanowi więc formę inwestycji w wydłużenie sprawności urządzeń.

Zmiękczacz nie zajmuje dużo miejsca

Wiele osób obawia się, że po zamontowaniu zmiękczacza będą mieć problem z funkcjonalnym urządzeniem pomieszczenia technicznego czy kotłowni. Warto zatem podkreślić, że współczesne zmiękczacze automatyczne są urządzeniami o kompaktowej budowie, zajmującymi niewiele miejsca, w dodatku niewymagającymi stałej obsługi. Na pewno znajdziesz odpowiednie miejsce tuż za głównym zaworem wody na dom.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie