Zmiękczacz i odżelaziacz 2w1 na złożu Crystal Right CR-100 – zalety i wady

Andrzej Winnicki
20.10.2022

Osoby, które są zmuszone korzystać z wody z własnego ujęcia do celów bytowych i spożywczych, zwykle nie mają wyboru i szukają kompleksowego systemu uzdatniania. Dwa najczęstsze problemy występujące w wodzie studziennej to nadmierne stężenie żelaza oraz zbyt wysoka twardość. Na rynku od lat dostępny jest zmiękczacz i odżelaziacz 2w1 na złożu Crystal Right CR-100, który teoretycznie rozwiązuje oba te problemy. Jakie są zalety i wady tego filtra?

Zalety zmiękczacza i odżelaziacza 2w1 na złożu Crystal Right CR-100

Zakup takiego filtra na pewno zainteresuje osoby, które dysponują niewielką ilością miejsca i zwyczajnie nie mogą sobie pozwolić na to, aby zagracić całe pomieszczenie gospodarcze czy kotłownię kompleksowym systemem uzdatniania wody. W grę wchodzą również pieniądze: zakup zmiękczacza i odżelaziacza 2w1 zawsze będzie tańszy w porównaniu z dwoma osobnymi kolumnami filtracyjnymi.

Najważniejsze zalety:

  • wygoda,
  • automatyczna praca,
  • zajmuje mało miejsca,
  • świetnie radzi sobie z usuwaniem twardości,
  • długa żywotność złoża.

Nie jest idealnie…

W przypadku zmiękczacza i odżelaziacza 2w1 dobrze sprawdza się powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego, to… No właśnie, taki filtr nigdy nie zapewni porównywalnej jakości uzdatniania jak dwa osobne. Można to porównać do sytuacji z oponami wielosezonowymi, które może nieźle radzą sobie w każdych warunkach, natomiast nie wtedy, gdy spadnie dużo śniegu lub gdy podróżujemy z dużą prędkością po rozgrzanej autostradzie.

Najważniejsze wady:

  • średnia skuteczność w usuwaniu żelaza, zwłaszcza przy silnie zażelazionej wodzie,
  • zmiękcza wodę do zera, a mieszanie wody uzdatnionej z nieuzdatnioną oznacza podwyższoną zawartość żelaza w wodzie wprowadzanej do domowej instalacji,
  • wysokie koszty eksploatacji (zakup soli, wyprowadzanie popłuczyn do kanalizacji).

Podsumowując: zmiękczacz i odżelaziacz 2w1 na złożu Crystal Right CR-100 to ciekawe rozwiązanie, które może się sprawdzić w przypadku mało problematycznej wody. Jeśli jednak stężenie żelaza w Twojej wodzie studziennej jest znacznie przekroczone, to raczej sugerujemy zastosowanie osobnego odżelaziacza i zmiękczacza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie