Zawór zwrotny do pompy głębinowej – po co się go stosuje?

Antoni Kwapisz
14.12.2023

Zawór zwrotny to nieodłączny element instalacji pompowej opartej o pompę głębinową. Montuje się go tuż za pompą, stosując nypel przyłączeniowy. Jaką funkcję w instalacji pełni zawór zwrotny? Dlaczego nie należy z niego rezygnować? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Do czego służy zawór zwrotny?

Zadaniem zaworu jest blokowanie przepływu wody w jednym kierunku – w tym przypadku od zbiornika hydroforowego do pompy głębinowej. Chodzi o to, aby już wtłoczona do hydroforu woda nie cofała się z powrotem do źródła, co powodowałoby konieczność ciągłego uruchamiania się pompy i tym samym doprowadziło do jej szybkiej awarii.

Ile kosztuje zawór zwrotny?

Zawór zwrotny nie jest kosztownym elementem instalacji. Sensownie wykonany produkt, w całości z mosiądzu, można kupić za około 30-40 złotych (przestrzegamy przed zawodnymi zaworami z plastikowym grzybkiem). Pieniądze nie są więc argumentem przemawiającym za rezygnacją z zaworu zwrotnego.

Dodajmy również, że błędem nie będzie zastosowanie dwóch zaworów zwrotnych – za pompą oraz przed zbiornikiem hydroforowym. Nie dość, że zapewni to bezawaryjną pracę instalacji w przypadku uszkodzenia jednego z zaworów, to jeszcze pozwoli zdemontować pompę głębinową bez konieczności spuszczania wody z hydroforu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie