Zawór kulowy w instalacji wodnej – co trzeba o nim wiedzieć?

Maciej Piwowski
25.06.2024

Zawór kulowy to najczęstszy typ zaworu stosowany w instalacjach wodnych. Zetknie się z nim każdy użytkownik takiej instalacji. Na szczęście jego obsługa jest banalnie prosta, a po kilka wskazówek zajrzyj do naszego poradnika.

Czym jest zawór kulowy?

Ten rodzaj zaworu służy do kontrolowania przepływu wody. Charakteryzuje się prostą konstrukcją i łatwością obsługi. Mechanizm bazuje na umieszczonej wewnątrz zaworu kuli z otworem (przelotem), która może się obracać o 90 stopni.

Gdy otwór w kuli jest ustawiony zgodnie z kierunkiem przepływu wody, woda swobodnie przepływa przez zawór – jest to pozycja otwarta.

Gdy kula jest obrócona o 90 stopni, a rączka jest ustawiona prostopadle do kierunku przepływu wody, to następuje zablokowanie przepływu – jest to pozycja zamknięta.

Funkcje zaworu kulowego 

Zawór kulowy umożliwia szybkie i łatwe otwieranie lub zamykanie przepływu wody w instalacji wodnej. Jest to bardzo wygodne, a wręcz konieczne w sytuacjach, gdy potrzebne jest natychmiastowe przerwanie dopływu wody, chociażby z powodu awarii.

Zawory kulowe, pomimo prostej konstrukcji, zapewniają bardzo dobrą szczelność, co zapobiega wyciekom wody nawet przy wysokim ciśnieniu.

Zawory kulowe są dostępne w szerokim wyborze wariantów średnicy i rodzajów (np. przelotowe), dzięki czemu można je bez problemu dobrać do konkretnej instalacji. Trudno byłoby sobie wyobrazić jakikolwiek system wodny bez udziału zaworów kulowych, które są powszechnie stosowane w instalacjach wodociągowych, systemach grzewczych, instalacjach przemysłowych i systemach nawadniających.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie