Woda ogrodowa – dlaczego warto o to zadbać?

Remigisz Szulc
14.07.2023

Woda ogrodowa to rozwiązanie, które koniecznie powinien wziąć pod uwagę każdy właściciel domu jednorodzinnego. Pozwala ono nie tylko wygodnie podlewać rośliny, myć samochód na własnym podjeździe czy napełnić basen dziecięcy, ale też… sporo zaoszczędzić.

Woda ogrodowa jest dużo tańsza

Przy czym trzeba zaznaczyć, że dotyczy to tylko sytuacji, w której właściciel nieruchomości ponosi zbiorczą opłatę za wodę i ścieki. Wówczas zdecydowanie warto założyć podlicznik wody ogrodowej i rozliczać się za samą wodę na podstawie faktycznego zużycia (oczywiście trzeba to zgłosić zakładowi komunalnemu, który założy zaplombowany licznik wody).

Wygoda

Przez wodę ogrodową można również rozumieć wyprowadzoną na ogród instalację wodną, która daje łatwy i natychmiastowy dostęp do wody na terenie wokół domu. Pozwala to na zbudowanie systemu automatycznego nawadniania ogrodu, podlewania roślin z węża, zabaw w wodzie z dziećmi, umycie psa, samochodu, zabawek ogrodowych, elewacji, kostki brukowej itd.

Brak instalacji wodnej na ogrodzie to poważny błąd, dlatego trzeba przypilnować tej kwestii na etapie budowy czy wykańczania domu. Im więcej punktów czerpalnych na zewnątrz, tym lepiej – w średniej wielkości ogrodzie powinno to być minimum 5-6 punktów (na każdej ze ścian budynku oraz w skrajnie położonych sektorach działki).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie