W czym przydomowa oczyszczalnia ścieków jest lepsza niż kanalizacja zbiorcza?

Remigisz Szulc
22.11.2022

Dostęp do kanalizacji jest marzeniem niejednego właściciela domu. Z drugiej jednak strony istnieje dla niej atrakcyjna alternatywa, czyli przydomowa oczyszczalnia ścieków. Również nie jest to idealne rozwiązanie, natomiast mające kilka niezaprzeczalnych zalet – zwłaszcza w porównaniu z kanalizacją zbiorczą. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Bardzo niskie koszty eksploatacji

Podstawową zaletą przydomowej oczyszczalni ścieków jest to, że nie trzeba ponosić kosztów wyprowadzania i zagospodarowywania nieczystości z gospodarstwa domowego. Tego mogą pozazdrościć wszyscy właściciele domów podłączonych do sieci kanalizacji zbiorczej, której użytkowanie jest z roku na rok coraz droższe. Już dziś w wielu regionach kraju cena za metr sześcienny ścieków (wraz z wodą) grubo przekracza 10 złotych.

Walor ekologiczny

Wbrew obiegowej opinii przydomowa oczyszczalnia ścieków – zwłaszcza biologiczna – jest rozwiązaniem ekologicznym. Filtrowane ścieki nie stanowią żadnego zagrożenia dla wód podziemnych czy roślinności, czego – paradoksalnie – wcale nie można powiedzieć o sieci kanalizacyjnej, często nie do końca szczelnej.

Brak ryzyka podwyżek

Podwyżki to słowo, które wywołuje ciarki na plecach u każdego z nas. Co roku płacimy coraz więcej za wodę, prąd, gaz, a także odprowadzanie ścieków. Właściciele przydomowej oczyszczalni nie muszą się tym przejmować, ponieważ ich podwyżki za ścieki oczywiście nie dotyczą.

Samowystarczalność

Tę zaletę docenią osoby, które chcą się maksymalnie uniezależnić od dostawców mediów. W tym celu inwestują w instalację fotowoltaiczną, własne ujęcie wody, a także przydomową oczyszczalnię ścieków. Ta ostatnia gwarantuje święty spokój również w przypadku awarii sieci czy drastycznych podwyżek cen odbioru ścieków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.