Urwana rączka zaworu wody – co robić?

Maciej Piwowski
20.02.2024

Urwanie rączki od zaworu wody to dość częsta awaria, zwłaszcza w rzadko używanych zaworach. Rączka może pęknąć ze starości, w wyniku uderzenia ciężkim przedmiotem czy z powodu użycia zbyt dużej siły. Jak rozwiązać ten problem? Sprawdź to w naszym poradniku.

Użyj kombinerek

Jeśli rączka urwała się np. w połowie, to nadal można zamknąć lub otworzyć zawór – wystarczy użyć do tego kombinerek czy szczypiec.

Wymień rączkę

Docelowo oczywiście należy wymienić urwaną rączkę na nową. Możesz użyć rączki od zapasowego zaworu – wystarczy tylko odkręcić nakrętkę przytrzymującą uszkodzoną rączkę i założyć nową, a następnie dokręcić odpowiednim kluczem.

Wymiana zaworu

Może się zdarzyć, że urwana rączka to tylko jeden z problemów. Stary zawór może być już po prostu nieszczelny i nie domykać się na tyle, aby zatrzymać przepływ wody. W takiej sytuacji konieczna jest jego wymiana, co możesz zrobić samodzielnie lub zlecając to hydraulikowi.

Nowy zawór kulowy to koszt od około 30 zł (ocynkowany). Przy jego wyborze zwróć uwagę na to, aby miał metalową rączkę. Pamiętaj również o regularnym otwieraniu i zamykaniu zaworu, minimum raz w miesiącu, co zapobiegnie jego zastaniu i uszkodzeniu, gdy pewnego dnia postanowisz go otworzyć/zamknąć po np. kilkuletniej bezczynności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie