Studnia chłonna na działce – do czego może się przydać?

Remigisz Szulc
22.09.2022

Studnia chłonna nie jest czymś często spotykanym na prywatnych działkach. Tymczasem jej wykonanie może być naprawdę dobrym pomysłem – zwłaszcza, że nie potrzeba do tego wielkiej filozofii i pokaźnego budżetu. W naszym artykule wyjaśniamy, do czego właściwie może Ci się przydać studnia chłonna na działce.

Magazynowanie wody deszczowej

To podstawowy cel posiadania studni chłonnej. Jeśli nie planujesz zbiornika na deszczówkę, natomiast obawiasz się, że woda opadowa spływająca z dachu mogłaby wyrządzić szkody na działce, to warto zainwestować właśnie w studnię. Odbierze ona całą wodę, która następnie będzie w bezpieczny sposób wchłaniania przez grunt.

Wypompowywanie wody z zalanej piwnicy, działki

Jeśli masz piwnicę, garaż podziemny czy działkę na terenie zalewowym, to studnia chłonna może się okazać wręcz niezbędna. W razie zalania tych pomieszczeń lub samej działki, będziesz w stanie błyskawicznie pozbyć się wody, wypompowując ją przy pomocy pompy zatapialnej prosto do studni chłonnej.

Odbieranie wód pościekowych z przydomowej oczyszczalni

Studnia chłonna to podstawowy element instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków. Oczyszczona woda pościekowa musi zostać gdzieś wyprowadzona, zwłaszcza wtedy, gdy grunt jest słabo przepuszczalny. Właśnie w tym celu wykonuje się studnię chłonną, która rozwiązuje problem zagospodarowania wody wydostającej się z oczyszczalni.

Odprowadzanie bezpiecznych biologicznie ścieków z gospodarstwa domowego

To kontrowersyjny, ale jednocześnie ciekawy pomysł. Studnia chłonna może być świetnym sposobem na zaoszczędzenie na wywozie szamba czy kanalizacji. Można do niej wyprowadzać bezpieczne ścieki z domu, na przykład z prania, do którego używamy wyłącznie biodegradowalnych środków myjących. Wymaga to oczywiście zbudowania osobnej instalacji kanalizacyjnej, natomiast gra może być warta świeczki – zwłaszcza z punktu widzenia posiadaczy szamba.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.