Sól do zmiękczacza wody – podstawowe informacje

Jerzy Biernacki
15.09.2022

Centralny zmiękczacz wody to przydatne wyposażenie domu. Dzięki niemu nie musimy się już martwić wysoką twardością wody wodociągowej, przez którą uszkodzeniu ulegają sprzęty, a na armaturze tworzy się nieestetyczny i trudny do usunięcia kamień. Zmiękczacz wymaga jednak regularnego uzupełniania soli. Co trzeba o tym wiedzieć? Sprawdź podstawowe informacje.

Jakiej soli używa się do zmiękczacza wody?

Jest to zwykła sól, tyle że pod postacią tabletek. Pamiętaj, że do zmiękczaczy nie używamy ani soli kuchennej, ani soli do zmywarek, ponieważ ta zbyt szybko rozpuści się w wodzie, przez co proces regeneracji złoża w zmiękczaczu zostanie zaburzony.

Ile kosztuje sól do zmiękczacza?

Ceny wahają się od około 30 do 40 złotych za 25-kilogramowy worek. W ostatnich latach niestety sól do zmiękczaczy bardzo podrożała, jak wszystko. Jeszcze do niedawna można było ją kupić za kilkanaście złotych za worek.

Gdzie kupować sól do zmiękczacza?

Najwygodniej jest zamawiać sól w Internecie, z dostawą kurierem, ewentualnie do paczkomatu. Pamiętajmy, że 25 kilogramów to całkiem sporo, dlatego lepiej oszczędzić sobie dźwigania ciężkich worków i zostawić to kurierowi.

Sól można oczywiście kupić także w sklepach stacjonarnych – najpewniejszym adresem są markety budowlane.

Nie kupuj za dużo na zapas

Do standardowego zmiękczacza wody na potrzeby domu jednorodzinnego można wsypać jednorazowo do 25 kilogramów soli. Większe zmiękczacze z zewnętrznymi zasobnikami pomieszczą 50 kilogramów soli w tabletkach.

Dlatego nie ma sensu kupować kilku czy kilkunastu worków za jednym razem, ponieważ taką sól trzeba mieć gdzie przechowywać, chroniąc ją przed wilgocią – w przeciwnym razie nie będzie się do niczego nadawać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.