Sól do zmiękczacza wody – gdzie kupować, ile kosztuje, jak przechowywać?

Antoni Kwapisz
08.12.2022

Każdy właściciel centralnego zmiękczacza wody musi pamiętać o okresowym uzupełnianiu soli tabletkowej w zasobniku urządzenia. Nie jest to szczególnie uciążliwe, natomiast generuje pewne obowiązki i koszty. Sól do zmiękczacza wody z roku na rok drożeje, a jej zakup bywa dość problematyczny. Zebraliśmy dla Ciebie kilka najlepszych wskazówek.

Gdzie kupisz sól tabletkową do zmiękczaczy?

Sól do zmiękczaczy stacjonarnie sprzedają markety budowlane i niektóre sklepy instalacyjne. Jeśli jednak nie chcesz tracić czasu na dojazdy i męczyć się z dźwiganiem 25-kilogramowych worków, to kupuj sól w Internecie – najlepiej z dostawą kurierem pod same drzwi.

Cena soli tabletkowej

Jeszcze kilka lat temu 25-kilogramowy worek soli tabletkowej do zmiękczaczy można było kupić za 18-20 złotych. Te czasy minęły. Dziś dobra oferta opiewa na około 40 złotych, co znacząco podnosi koszt użytkowania centralnego zmiękczacza.

Jak często trzeba uzupełniać sól w zmiękczaczu?

To już zależy od kilku podstawowych czynników, mianowicie:

  • ilości złoża w zmiękczaczu,
  • jakości wody,
  • częstotliwości regeneracji.

Można natomiast przyjąć, że zmiękczacz na potrzeby 4-osobowej rodziny zużywa około 20-25 kilogramów soli miesięcznie.

Czy warto kupować sól na zapas?

Wiele osób tak robi, co na pewno jest pod kilkoma względami korzystne – gwarantuje, że nigdy nie zabraknie soli oraz pozwala ponieść tylko jednorazowy koszt dostawy. Z drugiej jednak strony tę sól trzeba mieć gdzie przechowywać i nie powinien to być wilgotny garaż. W takich warunkach sól może się zbrylić i nie będzie się już nadawać do użytku w zmiękczaczu wody.

Dlatego zanim kupisz kilka worków na zapas, to upewnij się, że rzeczywiście masz je gdzie składować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.