Przeciekający syfon pod zlewem – co może być przyczyną?

Maciej Piwowski
13.12.2022

Przeciek syfonu często jest trudny do zauważenia. Woda może kapać do kubła na śmieci czy wsiąkać w szafkę, co wychodzi na jaw nawet po kilku tygodniach. Przeciekającego syfonu pod zlewem nie można oczywiście lekceważyć. To awaria, która wymaga pilnej interwencji – niekoniecznie hydraulika. Z przeciekiem powinien sobie poradzić nawet domowy majsterkowicz. W naszym poradniku podpowiadamy, od czego warto zacząć poszukiwania źródła usterki.

Brak spadku w kierunku pionu

Jeśli syfon przecieka od samego początku, to prawdopodobnie został popełniony błąd na etapie montażu. Jednym z najczęstszych jest niezachowanie wymaganego spadku w kierunku pionu kanalizacyjnego, w efekcie czego woda stoi w rurach i zaczyna przeciekać przez uszczelnienia. Jeśli rzeczywiście nie ma spadku, to zagadka została rozwiązana.

Zapchanie syfonu

Syfon pod zlewozmywakiem należy regularnie czyścić, w przeciwnym razie może dojść właśnie do przecieku. W syfonie z czasem może powstać zbita kula złożona z włosów, resztek jedzenia i detergentów, która uniemożliwia swobodne spływanie wody w kierunku pionu. Nadmiar wody w syfonie wywoła ciśnienie, czego skutkiem jest właśnie przeciekanie instalacji kanalizacyjnej. Wyczyszczenie i tym samym udrożnienie syfonu może załatwić sprawę.

Zużyta lub podwinięta uszczelka

Częstą przyczyną przecieku na syfonie jest zużycie się jednej z uszczelek – w końcu gumowe uszczelki mają kontakt z często agresywnymi związkami chemicznymi. Być może w grę wchodzi również zwykłe podwinięcie się uszczelki, choć to raczej spowodowałoby przeciek od razu po zamontowaniu syfonu.

Wysunięcie się rury odpływowej

Warto również przyjrzeć się całej konstrukcji syfonu oraz rurom, którymi woda ze zlewozmywaka jest transportowana do pionu kanalizacyjnego. Zdarza się, że np. w wyniku uderzenia kubłem na śmieci któraś z rur się delikatnie wysunie i w tym miejscu powstanie przeciek. Dociśnięcie rury powinno rozwiązać problem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie