Nie tylko pompa głębinowa. Co jeszcze jest potrzebne do zbudowania podstawowej instalacji wodnej?

Mateusz Nowak
21.12.2022

Właściciele przydomowych studni mają świadomość, że rozpoczęcie poboru własnej wody wymaga pewnych inwestycji. Najważniejszą z nich jest oczywiście zakup odpowiednio dobranej pompy głębinowej. To jednak tylko pierwsza pozycja na naszej liście. Co jeszcze będzie Ci potrzebne do zbudowania instalacji wodnej na potrzeby zasilania domu czy systemu nawadniania ogrodu? Sprawdź to w naszym poradniku.

Armatura hydrauliczna

Do zbudowania instalacji wodnej potrzebujesz wielu elementów zaliczanych do armatury hydraulicznej. Podstawą jest zawór zwrotny, który nie dopuści do cofania się wody z powrotem do studni. Do tego dochodzą wszelkie nyple, kolanka, redukcje i inne elementy, których wybór zależy od rodzaju, długości i przebiegu instalacji.

Zbiornik hydroforowy

To kluczowy element całej instalacji, niemal tak samo ważny jak pompa głębinowa. W zbiorniku będzie magazynowana woda na potrzeby bytowe, spożywcze czy do podlewania ogrodu. Dzięki temu pompa nie będzie się non stop załączać i pracować w trybie ciągłym. Pojemność zbiornika dobieramy pod kątem realnego zapotrzebowania na wodę w gospodarstwie domowym.

Wyłącznik ciśnieniowy

Rolą wyłącznika ciśnieniowego jest sterowanie pracą pompy. W dużym uproszczeniu: wyłącznik uruchomi silnik pompy w momencie, gdy wartość ciśnienia w zbiorniku spadnie poniżej zadanej, a także wyłączy, gdy oczekiwana wartość ciśnienia zostanie osiągnięta.

Opcjonalnie zabezpieczenia

Profesjonalna instalacja pompowa powinna być również wyposażona w zabezpieczenia, które chronią pompę przed awarią spowodowaną czy to przepięciem, zanikiem fazy czy suchobiegiem. Na rynku można znaleźć zabezpieczenia all-in-one, kompleksowo chroniące urządzenie i tym samym gwarantujące długi okres bezproblemowej eksploatacji pompy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie