Kiedy szambo jest lepszym wyborem niż przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Jerzy Biernacki
20.10.2022

Szambo to standardowy sposób na odprowadzanie i magazynowanie ścieków z gospodarstwa domowego. Obecnie coraz więcej osób wybiera jednak alternatywę w postaci przydomowej oczyszczalni. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie pod względem kosztów eksploatacji, natomiast bywają sytuacje, w których korzystniej będzie zdecydować się na szambo. Omawiamy je w naszym poradniku.

Gdy spodziewasz się podłączenia do kanalizacji

Jeśli wiesz już, że wkrótce do Twojej nieruchomości zostanie doprowadzona kanalizacja, to oczywiście nie ma żadnego sensu w inwestowaniu w przydomową oczyszczalnię ścieków – drogą i dość kłopotliwą w wykonaniu, zwłaszcza na małej działce. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem (przejściowym) będzie właśnie szambo.

Gdy zużywasz niewielkie ilości wody

Tutaj dobrym przykładem będą osoby, które mieszkają w domu okazjonalnie, na przykład tylko w weekendy. Zużywając niewielkie ilości wody nie musisz się obawiać wysokich kosztów wywozu nieczystości płynnych, co z kolei podważa sens inwestowania w znacznie droższą przydomową oczyszczalnię ścieków.

Gdy masz pomysł na wykorzystanie szamba w przyszłości

Jeśli w nieodległej perspektywie będziesz mieć możliwość przyłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej, to obecnie używane szambo spokojnie da się wykorzystać w pożyteczny sposób. Na przykład jako zbiornik na deszczówkę (oczywiście po wcześniejszym dokładnym przepłukaniu szamba).

Gdy priorytetem są jak najniższe koszty wykonania instalacji

W takiej sytuacji wybór jest prosty: szambo. Koszt wykonania takiego zbiornika jest kilkakrotnie niższy w porównaniu z przydomową oczyszczalnią ścieków, w szczególności biologiczną. Jeśli nie dysponujesz odpowiednio wysokim budżetem, to pozostaje Ci zakup szamba i odprowadzanie nieczystości do zbiornika bezodpływowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie